Hayvansal ve bitkisel, tarımsal destekler, yeniden yapılandırılıyor !…..

Hayvansal ve bitkisel tarımsal destekler, yeniden yapılandırılıyor !…..

Haber:Halim UTLU

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik,tarımsal destek politikalarıyla ilgili önemli düzenlemeler yapmayı planladıklarını açıklayarak, destekleri derli toplu hale getireceklerini,böylece üretici ve çiftçinin ne aldığını ve ne alacağını bileceğini söyledi.

Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Bursa Ticaret Borsası ile Ticaret ve Sanayi Odaları yöneticileri, İnegöl, Karacabey, Mustafakemalpaşa ve Yenişehir ilçeleri Ticaret Borsası ve Odaları yöneticilerinden oluşan heyeti kabul sırasında açıklama yapan Bakan Çelik, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti.Bakanlık makam salonundaki görüşmede Bakan Çelik, Nisan ayına kadar tamamlanması planlanan ve 7 bölgede gerçekleştirilecek bölgesel toplantılar çerçevesinde, ayın 29’unda Bursa’da olmayı planladıklarını belirtti.

Destek politikaları yeniden ele alnacak

Bakan Çelik, Bursa’nın Türkiye’nin tarımsal üretimi için önemine değinerek, yürütülecek çok daha önemli projelerle şehrin ülke ekonomisi için daha da önemli bir noktaya geleceğine inandığını ifade etti.
Görüşmede Bakanlığın destek politikalarına da değinen Bakan Çelik, bu konuda yeni düzenlemeler yapılacağına da değinerek şöyle devam etti;

“Destek politikalarımızla ilgili düzenlemeler yapacağız.Destekler, çok yaygın durumda. Hayvansal ve bitkisel desteklerin sayısını indirmeyi, bir araya toplamayı planlıyoruz. Böylece bu destek konusunu daha derli toplu hale getireceğiz ki, çiftçi ne aldığını ve ne alacağını bilsin.”

Afyon’da muazzam bir canlı hayvan borsası yapılıyor

Canlı hayvan borsalarıyla ilgili olarak da Bakan Çelik “Borsalar üreticinin değerini yükselten ve üretimi anlamlı kılan yerler.Geçen hafta Afyon’da canlı hayvan borsasına gittik. Muazzam bir tesis yapılıyor. Hayvan otelinden podyumuna, tribününe kadar her şey var. Hayvanı tribünden ve aynı zamanda internet üzerinden de izliyorsun, seçiyorsun, tartısını yapıyorsun, alımını yapıyorsun, kesiliyor, ya da kesilmiyor.

Bursa da canlı hayvan borsa tesisi kurmak istiyor

Hijyenik şartlarda alıp götürüyorsun. Başka illerde de bu yönde çalışmalar var. Umuyoruz ki Bursa da önümüzdeki günlerde bu konuda ön plana çıkacak” dedi.

Çelik’in değerlendirmelerinin ardından konuşan Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Bursa olarak Bakanlık çalışmaları çerçevesinde üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye hazır olduklarını, Bursa’daki canlı hayvan borsası tesisi konusundaki taleplerini iletti.

Toplantı bitiminde konuşan Bakan Çelik köylünün, üreticinin ‘işletmeci anlayışıyla’ donanması gerektiğine dikkat çekerek “Böyle bir yeni bakış açısı taşıyalım ki, tarımı belli bir noktaya getirelim. Bu konuda en büyük desteği de sizden alacağız.‘Biz doğruyu biliyoruz’ demiyoruz. Beraber doğruyu bulup, gerekli çözümleri üreteceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.