“ŞİİRİN ANASI” DOĞUM GÜNÜNDE ANILDI

“ŞİİRİN ANASI” DOĞUM GÜNÜNDE ANILDI

Çankaya Belediyesi kısa bir süre önce aramızdan ayrılan şair Gülten Akın’ı doğum gününde andı.

Bir süre önce aramızdan ayrılan Şair Gülten Akın’ın doğum günü (23 Ocak) Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikle anıldı. Etkinlikte, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden romancı ve edebiyat eleştirmeni Tahsin Yücel için saygı duruşu yapıldı.
Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsün Bor Güner’in açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, Güner tarafından Gülten Akın’ın kızı Can Cankoçak’a şairin bir illüstrasyon resmi hediye edildi.
Doğum günü etkinliğinde, ilk olarak şair Metin Celal’in moderatörlüğünü yaptığı ve Haydar Ergülen, Ömer Erdem ve Mehmet Can Doğan’ın konuşmacı olarak katıldığı bir panel gerçekleştirildi.
Gülten Akın şiirinin dönemler ve temel özellikleri itibariyle ele alındığı panelin arkasından şair Şükrü Erbaş, Akın’ın şiirlerini seslendirdi; müzisyenler Deniz Tanrıverdi ile Metin Karausta içinde Akın’ın şiirlerinden bestelenen şarkıların da yer aldığı müzik dinletisi gerçekleştirildi. İzleyicilerin soruları ve okudukları Gülten Akın şiirleriyle etkinlik daha da renkli geçti.