YAŞAM SÜRESİ YÜKSELDİ

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, TBMM Genel Kurulunda, milletvekillerinin yazılı soru önergelerini yanıtlarken, H1N1 teşhisiyle kaybedilen hasta sayısının 8 olduğunu belirtti.

Niğde’de domuz gribi şüphesi ile ilgili soruya karşılık Müezzinoğlu, “Bugün itibarıyla H1N1 teşhisiyle kaybettiğimiz vaka sayısı 8. Bunların 6’sı kronik hastalığı olan veya 65 yaş üzeri hastalarımız. Biri hamile anne, birinin ise sağlık sorunu yok. Son 10 gündür viral enfeksiyonda artış var. Kamuoyunun en çok duyarlı olması gereken hijyen, sağlıklı beslenme, istirahat, sulu gıdalar alınması, hastalık riski olan, kronik hastalar ve 65 yaşın üzerindekilerin aşılanması. Aşıları da ücretsiz temin ediyoruz” dedi.

YAŞAM SÜRESİ YÜKSELDİ

2002-2014 yılları arasında doğumda beklenen yaşam süresinin ortalama 4,5 yıl arttığını ifade eden Müezzinoğlu, “Bizim gibi yüksek artış sağlayan dünyada sadece 4 ülke vardır; Güney Kore, Estonya, Maldivler ve Lübnan. Erkeklerde 2002 yılında 70,5 yaş dilimi 74,8’e, kadınlarda 74,7 olan oran 79,3’e çıkmıştır. Ortalamada ise 2002’de 72,5 olan ortalama süre, 77’ye yükselmiştir” dedi. Müezzinoğlu, bu dönem aralığında bebek ölüm hızının binde 31,5’ten 10,3’e, 28 hafta üzeri bebekler için 7,6’ya, anne ölüm oranı ise yüz binde 45’ten 15,2’ye düştüğünü ifade etti.

“VATANDAŞLARIMIZIN İÇİ RAHAT OLABİLİR”

Türkiye’de ambalajlı sular ve içme sularına ilişkin mevzuatın AB ile uyumlaştırıldığına dikkati çeken Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

“AB’deki uygulamalar bizde de aynen uygulanmaktadır. Ambalajlı sular ve içme sularında kaynağın kullanımına izin vermeden önce radyoaktivite parametreleri de dahil olmak üzere 56 parametre yönünden analizleri yapılıyor, uygun olması halinde üretim ve tüketimine izin veriyoruz. Yılda en az bir kez kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik ve radyoaktivite parametrelerini denetliyoruz. Bunun dışında da yılda en az 2 kez de kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik olmak üzere 14 parametrenin yer aldığı kontrol izlenmesini gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızın içi rahat olabilir.”