”Cizre’deki operasyonlarda sona gelindi”

Cizre’deki operasyonlar ile ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Efkan Ala, birkaç gün içerisinde operasyonların bitebileceğini düşündüğünü söyledi.

Cizre’deki operasyonlar kapsamında bölgenin yüzde 99 oranında temizlendiğini belirten İçişleri Bakanı Ala, 80-100 civarında binanın bulunduğu bir bölgenin kaldığını birkaç gün içerisinde operasyonların bitebileceğini düşündüğünü söyledi.

Ala, geri kalan bölgede terör örgütünün üst düzey yöneticilerinin olup olmadığına ilişkin soruya da belirli bir binayı işaret etmeden geri kalan bölgede örgüt yöneticilerinin bulunduğunun bilindiğini, ambulans gönderilmedi tartışmalarının da bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti

Sınır güvenliği kapsamında atılması planlanan adımlar hakkında da gazetecilerin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Önümüzdeki bakanlar kurulunda bir dairenin bu iş için tahsis edilmesi konusunda emniyet içerisinde bir daire oluşturacağız. Bu çok önem verdiğimi bir konudur. Şu anda Türkiye’ye gelen birçok misafir dikkate alındığında bu gelen insanlara yönelik insan kaçakçılığı suçlar karşısında özel bir düzenleme yapma zamanı gelmiştir. Bu konuda bir teşkilat kuracağız” dedi.