”EDEBİYAT GEÇMİŞ, BUGÜN VE GELECEK DEMEKTİR”

AYŞE KULİN’LE SEVGİLİ “ÖYKÜ GÜNÜ”

Ankara Öykü Derneği, Çankaya Belediyesi ve Ankara Üniversitesi tarafından birlikte organize edilen 14 Şubat Dünya Öykü Günü Ankara Buluşması Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Abdülkadir Noyan Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Öykü Günleri’nin bu yılki onur konuğu Ayşe Kulin’di.

Ankara Öykü Derneği, Çankaya Belediyesi ve Ankara Üniversitesi tarafından birlikte organize edilen 14 Şubat Dünya Öykü Günü Ankara Buluşması Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Abdülkadir Noyan Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Öykü Günleri’nin bu yılki onur konuğu Ayşe Kulin’di. Devlet tiyatrosu sanatçısı Boğaçhan Özmen’in sunuculuğunu yaptığı etkinlik, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Dengin Ceyhan’ın piyano resitaliyle başladı.
Etkinliğin açılış konuşmaları Ankara Öykü Derneği Başkanı Özcan Karabulut, Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsün Bor Güner ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş tarafından yapıldı.

EDEBİYAT GEÇMİŞ, BUGÜN VE GELECEK DEMEKTİR

14 Şubat’ın Dünya Öykü Günü olarak ilan edilmesinde il olarak Ankara’nın ve etkinlik olarak Uluslararası Ankara Öykü Günleri’nin belirleyici rolü olduğunu vurgulayan Karabulut’tan sonra söz alan Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsün Bor Güner, “Edebiyat üzerinde yükselen, edebi ürünlerine ve yazarlarına sahip çıkan toplumlar, aslında geçmişlerine, bugünlerine ve geleceklerine sahip çıkarlar” diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş de, Sevgililer Günü ile Dünya Öykü Günü’nün aynı tarihe rastlamasının anlamlı ve birbirini tamamlayan bir yanı olduğuna dikkat çekerek, “Sevgililer Günü sevgiyi tüketime indirgerken, Öykü Günü bize her alanda olduğu gibi sevgi alanında da önemli olanın üretmek olduğunu hatırlatıyor” dedi.
Devlet tiyatroları sanatçısı Orkide Çiçek tarafından Ayşe Kulin’in “Unutmak” isimli öyküsünün seslendirilmesinin ardından açılış etkinliği öykücü Ayşegül Tozeren’in Ayşe Kulin’le yaptığı söyleyişi ile sona erdi.