”TRT yolsuzlukları örtme telaşında”

TRT yolsuzlukları örtme telaşında

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel’in TRT’ye yönelttiği sorulara Genel Müdür Şenol Göka eksik ve kaçamak yanıtlar verdi. Göka’nın verdiği yanıtlarla TRT’de Sayıştay’ca saptanan yolsuzluk, usulsüzlük ve hatalı uygulamalarla ilgili suçu örtme telaşı içinde olduğu görüldü.
CHP Milletvekili Sertel, TRT Alt Komisyonu toplantısında yazılı olarak cevaplanması istemiyle TRT Genel Müdürlüğü’ne 26 soru yöneltti. Kurum hakkındaki çok sayıda iddiayı içeren sorulara TRT Genel Müdürlüğü tarafından eksik ve kaçamak cevaplar verilmesi dikkati çekti. Sertel, kurum hakkında önemli iddiaları içeren sorularına eksik cevaplar verilmesinin kanuni olmadığını ve yasalara göre komisyon üyelerine eksiksiz yanıt verilmesi gerektiğini belirterek, yanıt alamadığı soruları kuruma yeniden ileteceğini tam yanıt verilmemesi halinde TRT Genel Müdürü ve kurum yetkilileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

TAPU MEMURLUĞUNDAN, MÜZİK DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE
TRT’den gelen bazı cevaplar üzerine değerlendirmede bulunan Atila Sertel, şöyle konuştu:
“TRT Yönetim Kurulu üyesi Avukat Recep Şahin’in kızı ve yeğenlerinin kurumda çalışıp çalışmadıklarını ve hangi görevlerde bulunduklarını sormuştum. Gelen cevaplar hayli ilginç. Gelen yanıtta iki yıllık okul mezunu olan ve Tapu Dairesi’nde memur olarak görev yapan yeğen Nasuh Şahin’in Ağustos 2014 tarihinde TRT’ye atandığı belirtiliyor. Nasuh Şahin, atandıktan tam iki ay sonra takip memuru, bir yıl sonra da Müzik Daire Başkanlığı’nda Müdür yapılıyor. Yani Tapu Memuru, TRT’de bir yıl içinde müdürlük mertebesine yükseliyor. Recep Şahin’in diğer yeğeni Baha Şahin’in de, TRT Spor Kanal Koordinatörlüğü’nde görev yaptığı vurgulanıyor. Ama Baha Şahin’i kurum içerisinde çalışırken görenlerin sayısı oldukça az. Baha Şahin’in kuruma gelmediği ve bankamatik memuru gibi görev yaptığı iddia ediliyor. Yine Yönetim Kurulu üyesi Av. Recep Şahin’in kızı Rabia Neva Şahin, Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’na memur olarak yerleştiriliyor, 1 Ağustos 2014 tarihinde de TRT’nin Eğitim Dairesi Başkanlığı’nda araştırmacı olarak çalışmaya başlıyor. Recep Şahin’in kızı ve yeğenleri kurumda önemli birimlerde görev yapmaya devam ediyor.”

AMASYA’NIN TRT KÖYÜ
TRT eski Genel Müdürü, Samsun Valisi İbrahim Şahin’in görev yaptığı 2007-2014 yılları arasında 2080’i açıktan, 257’si naklen olmak üzere 2337 kişinin TRT’ye atandığını söyleyen Atila Sertel, “İbrahim Şahin’in köyü olan Amasya Akyazı Köyü nüfusuna kayıtlı kaç yakınının TRT’ye yerleştirildiğini sorduk. Verilen yanıt aynen şöyle: ‘TRT’de şuanda Amasya Akyazı Köyü nüfusuna kayıtlı 11 personel bulunmakta olup, bunların TRT eski Genel Müdürü İbrahim Şahin ile akrabalık ilişkileri ve dereceleri bilinmemektedir.’ Bu kişilerin isimleri ve akrabalık dereceleri TRT çalışanları tarafından dahi bilinmektedir. Öğrendiğimiz kadarıyla köyde 46 kişi yaşıyor. 1 Kasım seçimlerinde 35 kişi oy kullanmış. 46 kişinin yaşadığı küçük bir köyden 11 kişi TRT’de çalışıyor. Bu demek oluyorki köy nüfusunun büyük çoğunluğu TRT’de görev yapıyor” diye konuştu.
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, eksik de olsa TRT’den gelen yanıtları kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğini söyledi.