AB Bakanı uçtu:Avrupa ya biz VİZE koyacağız!

AB Bakanı Volkan Bozkır, geri kabul anlaşmasının olması durumunda Türkiye’ye iade edilecek göçmen sayısının binlerle ifade edileceğini söyledi.

AB Bakanı Volkan Bozkır, Türkiye’nin Avrupa’ya sunduğu önerinin Yunan adalarındaki mevcut mültecileri kapsamadığını söyledi.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, göçmen kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu.
Bozkır, Türkiye’nin mültecilerin geri kabul konusunda sunduğu önerinin Yunan adalarındaki mevcut mültecileri değil, bunların boşaltılmasının ardından belli bir tarihten sonrakileri kapsayacağını söyledi.
Bozkır, AB’nin Türkiye’den yasal yollarla mülteci alma işlemi sırasında “10 mühendis, 7 doktor seçeyim” şeklinde bir tabloyu kabul etmediklerini ve seçimi BM Mülteciler Yüksek Kurulu sistemi içinde değerlendireceklerini ifade etti.
KAÇ GÖÇMEN İADE EDİLECEK?
Bakan Volkan Bozkır, AB’yle anlaşması durumunda Türkiye’ye iade edilecek göçmen sayısı için yüzbinler ya da milyonlar değil, binler belki on bin rakamının telaffuz edilmesinin doğru olacağını dile getirdi.
“BELKİ DE BİZ AVRUPA’YA VİZE KOYACAĞIZ”
Bozkır, “Vizeler tamamen kalktıktan sonra çalışma müsadeli bir vize haline gelse belki biz Avrupa ülkeleri vatandaşlarına vize koymak mecburiyetinde kalacağız. Çünkü esas akım Türkiye’den Avrupa’ya doğru değil, Avrupa’dan Türkiye’ye doğru olacak” dedi.
MUHALEFETE ÇAĞRI
AB Bakanı Bozkır, AB ile vize serbestisi için gereken yasaların meclisten geçmesi için muhalefeti destek vermeye çağırdı.

Bozkır, şöyle konuştu: “Bunun çok tarihi bir adım olduğunu düşünüyoruz. Milletimize karşı bir armağan olduğunu düşünüyoruz. O yüzden bunu muhalefetle işbirliği halinde veyahut da işbirliği olmadan gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.
AB’DEN GELECEK 3 MİLYAR EURO

Suriyeliler için AB’den gelecek 3 milyar euroluk desteğin nasıl kullanılacağıyla ilgili de değerlendirmede bulanan Bozkır, “Paranın tamamının gönderilip burada AB Daimi Temsilciliği gözetiminde harcanması yahut Dünya Bankası aracağılıyla gönderilip o şekilde kullanılması gibi formüller var. Çeşitli formüller üzerinde çalışıyoruz. Sorun olacağını düşünmüyorum” dedi.
“BÖYLE İPİNİ KOPARMIŞ AHLAKSIZLAR OLABİLİR”

AB Bakanı Bozkır, Avrupa Parlamentosu’nda ırkçı bir parlamenterin Türkiye’ye hakaret etmesini kınadı.

Bozkır, “Hem AP Başkanı Martin Schulz’un tutumu, hem anında tepki gösteren parlamenterlerin tutumu hem de kendini bilmez kişi salondan çıkarılırken bütün parlamentonun alınan kararı ortak bir şekilde alkışlaması bence kötü bir başlangıcın çok doğru bir yaklaşımla cevaplandırılmış olduğunu göstermektedir.Her ülkede böyle ipini koparmış ahlaksızlar olabilir” şeklinde konuştu.

MERKEL’E ÖVGÜ

Kötü muameleyle, duvarlar ve teller örerek düzensiz göçle mücadele edilemeyeceğini doğru teşhis eden ve en iyi bilen insanlardan birinin Almanya Başbakanı Angela Merkel olduğunu ifade eden Bakan Bozkır, bu yönüyle Merkel’in övgüyü hak ettiğini dile getirdi.
TERÖRLE MÜCADELE

AB Bakanı Bozkır, terörle mücadele konusunda Türkiye ile AB’nin yavaş yavaş aynı resme bakar hale geldiğini belirterek, “Terör konusunda muhakkak işbirliği yapmak lazım. Terör örgütleriyle her görülen yerde mücadele edip başını ezmek için ortak çalışma yapmamız lazım” dedi.