Davutoğlu:Teröre teslim olmamalıyız

Başbakan Davutoğlu, Meclis’te 506 dokunulmazlık dosyasının beklediğini hatırlattı ve diğer partilere hepsini birden kaldırma çağrısında bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nu ziyaretinde konuşan Davutoğlu, Meclis’te bekleyen 506 donunulmazlık dosyası olduğunu hatırlattı ve “Gelin hepsini birden kaldıralım. AK Parti’nin çekinecek hiçbir dosyası yoktur” dedi.

Davutoğlu, konuyla ilgili açıklamasında özetle şu ifadeleri kullandı:

“Dokunulmazlıklar konusunda partilerin tavrını görmek istiyorum. Çünkü bu bir samimiyet testidir. Terör tehdidi söz konusuyken en fazla milleti temsil edenlerin kamu vicdanına yönelik bir tavır sergilemesi gerekir.

Gelin dokunulmazlıkları hep beraber kaldıralım. Yani bugünkü çağrımız hiçbir parti ayrımı gözetmeden, şu anda Meclis’te dosya olarak bekleyen 506 dokunulmazlık fezlekesi var, hepsini birden kaldıralım. AK Parti’nin çekinecek hiçbir dosyası yoktur. Hiç çekinmiyoruz.”

Böyle bir ortamda hala bazı teröristlerin taziyelerine gidenler varsa hesaplarını verecekler. Dünyanın hiç bir yerinde bir teröristin taziyesine giden bir milletvekili olamaz, bunu savunan bir siyasi parti olamaz.

Anayasaya bir geçici madde ekleyerek, şu anda Meclis’e intikal eden bütün fezlekelerle alakalı dokunulmazlıkları tek hamlede kaldıralım.

İşte şimdi göreceğiz bakalım bu sahte meydan okumalar karşısında nasıl tavır takınacaklar Ama bu fezlekelerle Meclis’i de meşgul etmemeleri lazım. Bir celsede, bir oturumda bitirir geçer gideriz. Cevaplarını akşama kadar bekliyorum. Brüksel’e giderken verecekleri cevaba göre de biz tutumumuzu belirleriz. Onlar ne cevap verirse versin biz onu Meclis’e götüreceğiz ve onların nasıl bir tutum takınacağını göreceğiz.”

“ANKARA VE İSTANBUL GÜVENLİ Mİ?” SORUSUNA YANIT

Basın toplantısında Davutoğlu’na yeni terör saldırıları olabileceği iddiaları hatırlatılarak “Ankara ve İstanbul güvenli mi?” sorusu yöneltildi.

“Bu tür terör saldırılarından sonra belirli güvenlik kaygılarının oluşması normaldir” diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Paris saldırısı sonrası Paris’te, Londra saldırısı sonrası Londra’da 12 Eylül sonrası New York’ta doğal olarak psikolojik bir sonuç ortaya çıkması normaldir. Ama şundan emin olunsun ki Ankara ve İstanbul’da güvenlik tedbirleri her kentimizde olduğu gibi alınmıştır. Ankara’da ve ülkenin her yerinde güvenlik birimlerimiz gece-gündüz çalışıyor. Bu konuda herhangi bir tereddüt olmamalıdır.

Pazar akşamı yaptığımız güvenlik zirvesinde bütün detayları gözden geçirdik. Devlet olarak üzerimize düşen her şeyi yapacağız. Vatandaşlarımızdan beklentimiz terörün oluşturmak istediği psikolojiye direnmeleridir. Terör ülkede kaos çıkarmak istiyor biz onlara izin vermeyeceğiz.

Toplumun güçlü sağlam direncine ihtiyacımız var. Ankaralılara teşekkür ediyorum, böyle bir panik havasının oluşmasına izin vermediler. Bugün terör bütün dünyada herkesin tedbir almak zorunda kaldığı küresel bir tehdit.

Güvenlik özgürlüklerle pekişen bir husustur. Biz vatandaşlarımızın hayatını etkilemeden çalışmaya devam edeceğiz. Saldırı sonrası teröristlerin ağı tespit edildi. Terörün oluşturmak istediği havaya teslim olmamamız lazım. terör eylemlerini savunan kim varsa onların karşısında omuz omuza durduğumuz zaman bunun üstesinden geliriz.”