Çetinkaya , Merkez Bankasının yeni başkanı oldu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, görev süresi 19 Nisan’da dolacak TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın yerine mevcut durumda TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Murat Çetinkaya’nın atanmasını öngören kararnamenin Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açılması talimatı verirken, kısa vadede atamaya olumlu tepki veren piyasalar bundan sonra para politikasının yönüne odaklanacak.

Başçı ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında geçmişe dayanan ve sonrasında bazı hükümet yetkilileriyle de devam eden faiz indirimi gerginliğinin başkanlık değişimiyle nasıl bir yöne evrileceği piyasaların bir süredir en önemli gündem maddesi olurken, Başçı’nın yerini alacak İslami finans kökenli Çetinkaya’nın sert faiz indirimleri konusunda siyasi kanattan gelen telkinleri nasıl yöneteceği merak ediliyor.

Yeni TCMB başkanının belirlenmesi piyasalarda bir rahatlama sağlamışsa da Çetinkaya’nın para politikası konusundaki görüşlerinin piyasalar tarafından çok bilinmemesi bir belirsizlik olarak görülüyor.

Çetinkaya’nın adının uzun zamandır TCMB başkanlığı için geçtiğini söyleyen Bürümcekci Araştırma ve Danışmanlık’tan Haluk Bürümcekci, “Kurum dışından biri yerine kurum içinden birinin gelmesine piyasa ilk aşamada olumlu tepki verdi ancak Çetinkaya’nın akademik olarak, tecrübe olarak Başçı’nın yerini doldurup dolduramayacağı konusunda şüphelerim var. Başçı para ve kur politikasını bambaşka bir yere taşıdı, bundan sonra asıl belirleyici olan Çetinkaya’nın para politikasındaki görüşleri olacaktır” dedi.

TCMB başkanlığı görevi yalnızca para politikasının belirlenmesi açısından değil siyasetin faizler üzerinden para politikasının dizayn etme isteğini yönetme açısından da zorlu pozisyon.

Özellikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın izlediği faiz politikası nedeniyle Başçı’yı sert şekilde eleştirdiği sır değil. Erdoğan’ın TCMB’ye dair eleştirileri, yatırımcılar nezdinde bankanın araç bağımsızlığının sıklıkla sorgulanmasına ve siyasi baskı nedeniyle faizleri açıkça artıramadığı için piyasanın gerisinde kaldığı şeklinde eleştirilmesine neden olmuştu. Çetinkaya’nın siyasilerin faiz indirimi taleplerini nasıl yöneteceği de önümüzdeki dönemde belirleyici olacak.

Çetinkaya’nın para politikasına dair görüşlerinin bilinmediğini vurgulayan Hürriyet gazetesi yazarı Uğur Gürses, “Piyasadaki bu kutlamayı anlamıyorum. Özellikle katılım bankacılığı geçmişi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın empoze ettiği bir isim olduğu açık, bu atama Erdoğan’ın katılım bankacılığının payının artırılması hedefiyle de uyumlu. Ben, yeni başkanın faiz indirimi konusunda Başçı’dan daha gözüpek olacağını düşünüyorum” diye konuştu.