Genç çiftçi projelerine 30 bin TL hibe desteği

Bakanlar Kurulu Kararı ile ilgili “Uygulama

Rehberi” yayımlanarak yürürlüğe girdi…….

Genç çiftçi projelerine 30 bin TL hibe

destek başvuruları, yarın başlıyor !……

Haber:Halim UTLU

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı gereğince hazırlanan ve kamuoyunda genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği olarak bilinen projenin, “Uygulama Rehberi” yayımlandı. Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Kararı,12 Nisan 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe giriyor.

Hiçbir masrafı yok

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Bakanlar Kurulu Karar doğrultusunda çıkarılan Tebliğ uyarınca hazırlanan Uygulama Rehberine göre; projeden yararlanacak olan genç çiftçiler, Gıda Tarım ve Hayvancılık

Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine hiçbir masraf yapmadan başvurabiliyor.

Genç çiftçi projelerinin desteklenmesiyle ilgili hazırlanan Uygulama Rehberine ilişkin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kanalı ile yaptığı açıklama şöyle;

Projesi olan genç çiftçilere 30 bin TL hibe

“Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı gereğince hazırlanan ve kamuoyunda genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği olarak bilinen projenin Uygulama Rehberi yayımlandı.

Söz konusu Karar doğrultusunda çıkarılan Tebliğ uyarınca hazırlanan Uygulama Rehberine göre, bu projeden yararlanacak olan genç çiftçilerimiz, Bakanlığımız İl ve İlçe Müdürlüklerine hiçbir masraf yapmadan başvurabilecekler.

Başvurular, gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yapılıyor

Proje için gerekli olan bilgiler, Bakanlığımız personelince hazırlanan program (gencciftci.tarim.gov.tr) içerisinde bulunmakta olup, bir proje hazırlatılmasına gerek olmaksızın, bu adres üzerinden başvuru yapılabilecek.Başvurular 12 Nisan 2016 tarihinden itibaren, bu yazılım programı üzerinden alınmaya başlanacak.

Piyasada proje hazırlatılmasına gerek yok

Dosya hazırlama ve proje hazırlama ücretleriyle ilgili kamuoyunda dolaşan söylentilere inanılmaması gerekiyor. Bu proje kapsamında genç çiftçilerden, ne dosya parası, ne de bir proje hazırlama ücreti alınmayacağı gibi, piyasada böyle bir proje hazırlatılmasına da gerek bulunmamaktadır.”

Başvuru, bizzat yapılacak

Kırsal alanda ikamet eden veya ikamet edecek olan 18-40 yaş arasındaki genç çiftçilere verilecek olan 30 bin lira hibe desteği, bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik projeleri kapsıyor. Başvurular, 12 Nisan 2016 tarihinde başlayıp, 11 Mayıs 2016 tarihinde mesai bitiminde sona eriyor. Başvuruların, il merkezinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne, ilçelerde ise İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine bizzat yapılması şartı aranıyor.