Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı İçişleri Bakanlığı’na bağlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Bakanlar Kurulu Toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 19.05’te başladı. Kritik toplantı 22.30’da sona erdi. Toplantı sonrası Başbakan Yıldırım kameralar karşısına geçerek açıklama yaptı. Binali Yıldırım, toplantıda alınan karar sonucu Jandarma Genel Komutanlığını ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın tamamıyla İçişleri Bakanlığı’na bağlandığını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, yeni yayımlanacak kanun hükmünde kararnameyle (KHK) Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanacağını açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklama yaptı. 3 parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan görüşmeye ilişkin bilgiler veren Başbakan Yıldırım, “Zirvede, yeni Anayasa için birlikte çalışma yapmak için bir anlayış birliği olduğunu gördük. Küçük ölçekli bir Anayasa değişikliği mutabakatla yapılabilir, bunun altyapısını hazırlamak üzere birlikte çalışma yapacağız. Ancak yeni Anayasa’nın bütün partilerin katılımıyla hazırlanması için bir görüş birliği olduğu gördük. Bunun için daha önce başlayıp yarıda kalan süreci de devam ettirme kararı aldık” dedi. Yıldırım, şunları söyledi:
“BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ’NÜN ADI 15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ OLACAK”
“OHAL’i devlet millete değil, kendisine ilan etti. Sebebi de 15 Temmuz’da silahlı FETÖ örgütünün darbe girişimidir. Bunun dışındaki konularda ülkede olağanüstü bir hal mevcut değildir. Buna bir ilave var, vatandaşlarımız gündüz işinde gücünde, akşamları da bir eğlence havasında demokrasi nöbetlerini tutmaya devam ediyorlar. Bugünkü toplantıda yeni kanun hükmünde kararnameyle (KHK) ilgili konuları görüştük ve karara bağladık. Buna göre Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tam anlamıyla İçişleri Bakanlığı’na bağlanacaktır. Bununla ilgili kararname yayınlanacaktır. Toplantıda ülkemizin bir daha herhangi bir terör örgütünün darbe tehdidine maruz kalmaması için yapılması gereken kurumsal yapılanma çalışmalarına da devam edilmesine karar verildi. Bu çerçevede atılacak adımların, hazırlanacak KHK’ler ile hayata geçirilmesi için çalışmalar sürdürülecek. İstanbul ve Ankara’da bir şehitler anıtı kurulması kararlaştırıldı. Darbecilerin ilk hedefi olan ve vatandaşlarımızın şehit edildiği Boğaziçi Köprüsü’nün adının 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilmesine karar verilmiştir.”
Yıldırım ayrıca, isteyen vatandaşların, kamu bankalarında açılan hesaplar aracılığıyla 15 Temmuz mağdurlarına bağış yapabileceğini açıkladı.
“YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARINA HDP DE KATILABİLİR”
Başbakan Binali Yıldırım, hedeflerinin yeni bir Anayasa yapmak olduğunu söyleyerek, “79 milyonun hepsini kapsayan bir Anayasa yapmak bütün partilerin vaadidir. Bu denendi, ancak devamı gelmedi. Buna devam edilmesi konusunda bir görüş birliği var. Ancak bunun dışında, gerek yargı ile ilgili gerekse diğer bazı hususları içeren daha küçük bir paketin yine anlayış birliği içinde çıkarılması için ortak bir zemin olduğu görülmüştür. Bunun için her partiden arkadaşlar çalışacak, değerlendirip gereken adımlar atılacak. Bu takvim şu andan itibaren başlamıştır” diye konuştu.
Yıldırım, HDP’nin de yeni Anayasa yapım sürecine katılımına ilişkin bir soruyu, “Bugün görüşmeye katılan partiler ve HDP de bu çalışmaya katılabilir, bir sınırlama yok. Daha fazla detayı, kapsamı ve içeriği arkadaşlarımız bir araya gelip belirleyecekler.” diye cevapladı.
İLGİLİ HABERBoğaziçi Köprüsü’nün adı ’15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ olarak değişti
Boğaziçi Köprüsü’nün adı ’15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ olarak değişti

“HEPSİ BİRBİRİNİ İHBAR EDİYOR”
Ankara’daki F-16 pilotlarının yabancı uyruklu olduğu iddialarına ilişkin ise Yıldırım, “Böyle bir şey yok. Ama bunların nüfusunda T.C. yazması hiçbir şeyi değiştirmez. Bunlar asker kılığında canilerdir. Terörist grupların elemanlarıdır. Bu işe kalkışanlar birer birer çorap söküğü gibi geliyor, hepsi birbirini ihbar ediyor. Neticede kim var yok, herkes kanun önüne çıkacak, hesabını veriyor” diye yanıt verdi.
“TSK’DAN ÇIKARILACAK PERSONEL YAŞ’TA KARARA BAĞLANMAYACAK”
Başbakan Yıldırım, YAŞ toplantısına ilişkin şunları söyledi:
“YAŞ’ta bu sene, bir değişikliğe gidiyoruz, öne aldık. 28 Temmuz’da Çankaya Köşkü’nde gerçekleştireceğiz. Bir günde bütün çalışmalarımızı tamamlayacağız. Öyle 3 güne yayılı bir çalışmaya ihtiyacımız yok. 2’nci günde sayın Cumhurbaşkanı’mızın onayına sunmuş olacağız. YAŞ’ta emekliye ayrılması gereken personeli, terfi yapılması sözkonusu personeli ve atamaları konuşacağız. Silahlı kuvvetlerden çıkarılacak personel için zaten 667 sayılı KHK’yi yayınladık, onun gereğini yapıyoruz. Bu konu ayrıca YAŞ’ın gündeminde olmayacak. FETÖ terör örgütü yada başka sebeplerle meslekten çıkarılacaklar biliniyor, bunlar YAŞ gündeminde değil, çıkardığımız KHK kapsamında yapmış olacağız. Öte yandan Jandarma Genel Komutanı ataması ve diğer atamalar müşterek kararnameyle yapılıyor. Jandarma’nın İçişlerine bağlanması bu durumu değiştirmiyor.”