A 101 ve AKFA Holdinge FETÖ baskını

İstanbul’da, Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi soruşturmasında AKFA Holding ve A101 marketler zincirine yönelik düzenlenen operasyonda A 101 in sahibi Turgut Aydın başta olmak üzere 50 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) maddi destek sağladıkları iddiasıyla AKFA Holding ve holdinge bağlı 51 şirket ile A101 market zincirinin sahibi, ortakları ve çalışanlarına yönelik operasyon düzenledi.

Kartal Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) raporları sonucu AKFA Holding’in FETÖ/PDY’ye maddi destek sağladıkları tespit edilmesi üzerine holding ve holdinge bağlı 51 şirket yöneticileri ile A101 market zinciri (Yeni Mağazacılık A.Ş.)’nin sahip, ortak ve çalışanlarının arasında bulunduğu 113 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

A101 NEDEN SORUŞTURMA KAPSAMINDA?

MASAK tarafından yapılan incelemelerde, A101 marketler zincirinin AKFA Holding’le ilişkisinin tespit edildiği ve bu nedenle arama yapılan şirketler arasına dahil edildiği bildirildi.

AKFA YÖNETİM KURULU BAŞKANI GÖZALTINA ALINDI

Operasyonda toplam 50 kişi gözaltına alındı. AKFA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aktaş ile eşi Yeliz Aktaş, Üsküdar Kandilli’deki villalarında gözaltına alındı. Fatih Aktaş ve eşi daha sonra Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi.

TEKERLEKLİ SANDALYEDE GÖZALTI

Tekerlekli sandalyeyle hastaneden çıkarılan Fatih Aktaş’ın, 1 ay önce geçirdiği bisiklet kazası nedeniyle kalça kemiğinin kırıldığı öğrenildi.

ABD’DEKİ DERNEK VE OKULLARA 40 MİLYON DOLAR HAVALE

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve MASAK çalışanlarının 2011-2015 yıllarına yönelik yaptığı araştırmada holdingin, ABD merkezli Boğaziçi Atlantik Kültürel Dostluk Derneği, Kanada Türkiye Dostluk Derneği, Colegios De Education, Mediterraneo SL, Metropolitan Education, Brooklyn Amitiy School, The Respect İnstitute İnc. ve Wistom School gibi dernek ve kuruluşlara 40 milyon dolar tutarında usulsüz havaleler yapıldığını belirledi.

HOLDİNG ÇALIŞANLARI ÜZERİNDEN ABD’YE HAVALEYE DEVAM EDİLMİŞ

Ekipler çalışmaların devamında Bank Asya’ya el konulmasından sonra ‘Himmet’ adı altında vatandaşlardan toplanan paraların holding çalışanlarının hesaplarına yatırılarak çalışanlarının hesapları üzerinden yurt dışına havale edildiği de tespit edildi.

A101’İ 2009’DA SATIN ALDI

Tekstil sektöründe Aydın Örme’yle bilinen Turgut Aydın Holding bünyesinde faaliyet gösteren market zinciri A101, 2009 sonunda satın alındı. A101’in Türkiye genelinde 1600’e yakın mağazası bulunuyor.

Grup bünyesinde 2008’de kurulan English Home markası ve 2000’de hizmete giren bir Sağlık Grubu’nun çoğunluk hissesi de bulunuyor.