”Bu ülkede Vergisini zamanında ödeyen cezalandırılıyor ”

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde Oda ve Borsa Başkanları’na yaptığı açıklamada , vergi ve gecikme cezalarının kaldırıldığını açıkladı.

‘EL SIKIŞIP UZLAŞACAĞIZ’

Vergi ve prim borçlarını 36 aya kadar taksitlendiriyoruz. Vergiyle ilgili dava ortadan kalkıyor. Bütün dosyalarda el sıkışıp uzlaşacağız. Oturacaksınız maliye ile uzlaşacaksınız. Yen bir sayfa açacaksınız.

Birikmiş vergi cezalarının tamamını kaldırıyoruz. Matrah artırımı getiriyoruz. Geçmişe sünger çekiyoruz.

İşletme kayıtlarını düzeltme imkanı tanıyoruz. Kasa fazlası eksiği hesap kitap tutmuyorsa stoktan gelen farkla hepsini hallediyoruz.

Varlık barışı… İçeride dışarıda para var. Bu parayı da bakamıyorsunuz. Aman çalındı mı alınır mı? Getirin ortaya çıkarın para da işe yarasın ekonomiye katkı sağlasın. Paran varsa derdin var. Derdinden kurtar.

Hiç değilse para gelsin bir işe yarasın. Orada duruyor sizi de bizi de huzursuz ediyor. Gelsin olması gereken yerde olsun. Şüpheci bakış açısından destekleyen ve yanında olan yönetim anlayışına gidiyoruz.

ETKİSİ RUSYA KRİZİ KADAR OLDU
Bankacılık ve finans sektörümüz tıkır tıkır işliyor. Cuma günü darbe girişimi, oldu o çok bilen adamlar ne senaryolar yazdı. Pazartesi açtık dükkanı her şey tıkır tıkır. Para istemediğin kadar. Para makineleri tıkır tıkır çalışıyor.

Borsayı darmadağın ettiler. Ona rağmen borsa da açıldı. Yabancılar mutsuz oldular. Türkiye üzerinde hesabı kitabı olanlar mutsuz oldu. 79 milyon mutlu olduktan sonra gerisi teferruat.

Bu krizin bize etkisi Rusya ile uçak krizinin etkilediği kadar oldu.
Türkiye’yi kendi içine kapatmak, dünyadan koparmak istediler. Allah’a şükür başaramadılar. Bilakis 15 Temmuz kalkışmasından sonra Türkiye’de demokrasi daha da güçlenmiştir. Siyasi istikrar daha da pekişmiştir. Türkiye’nin ve ekonomisinin geleceği parlaktır.

VARLIK FONU KURULACAK
15 Temmuz gecesi sadece darbenin karısına çıkmadık. Bundan böyle toplumsal dayanışmamızı artıracağız. Bu hastalıklı yapıdan arınmış Türkiye yoluna daha güçlü devam edecektir.

Türkiye varlık fonu kuruyoruz. Bu fon Türkiye’nin büyük projelerinin kesintiye uğramaması için kullanılacak. İcap ettiğinde yatırımcıyı desteklemek için kullanılacak. İlave bir kaynakla üreticinin sanayicinin ihtiyacı olan fonları buradan temin edeceğiz. Bu, ülkemizin ekonomik yapısını uzun vadede daha da öngörülür hale getirecek.

Konjonktürel şoklar ve bölgesel krizlere karşı bölgemiz daha dayanıklı hale getirecek.
Tek kanaldan değil ayrı bir kanal daha oluşturarak ekonomideki dayanıklılığı artıracak bir mekanizmaya geçiyoruz. Bu fonla birlikte yatırımların hız kesmeden devam etmesini sağlıyoruz