ÇANKAYA’DAN BALKAN TÜRKLERİ GECESİ

ÇANKAYA’DAN BALKAN TÜRKLERİ GECESİ

MAKEDONYA’DA ÇANKAYA RÜZGARI

Çankaya Belediyesi Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te “Balkan Türkleri Kültür Gecesi” düzenleyecek.

Çankaya Belediyesi Makedonya’nın Başkenti Üsküp, Manastır, Ohri ve Struga kentlerinde bir dizi kültürel etkinlik düzenleyecek. 21-28 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek etkinlikler ikili ilişkiler adına önemli bir adım olacak.

Çankaya Belediyesi Kardeş Şehir olduğu Üsküp Centar Belediyesi ile birlikte “Balkan Türkleri Kültür Gecesi” düzenleyecek. 21-22 Ağustos 2016 tarihleri arasında Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te gerçekleşecek etkinliğe, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen bizzat eşlik edecek. Milletvekilleri, işadamları ve gazetecilerin yer alacağı ziyaret, Türkiye-Makedonya ikili ilişkilerinin yerel düzeyde gelişmesine de fırsat sağlayacak.

Üst düzey temasların gerçekleştirileceği programda Türk asıllı Makedonya Devlet Bakanı Furkan Cako, Alper Taşdelen başkanlığındaki heyeti kabul edecek.

Kardeş Şehir olan Centar Belediyesi’nin sosyal projeleri, halk sağlığı alanındaki çalışma ve uygulamaları yerinde incelenecek. Heyet, Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Furkan Cako başkanlığında düzenlenecek İş Adamları Forumuna katılarak, iş birliği imkanlarına dair heyetler arası müzakereler gerçekleştirilecek. Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği de ziyaret edilecek.

ÇANKAYA TARİHİNDE İLK KEZ

Çankaya Belediyesi’nin tarihinde ilk kez yurtdışında bir etkinlik gerçekleştireceğine dikkat çeken Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Köklü tarihi, kültürel ve demografik bağlarımız olan Makedonya’da, Balkan Türkleri Kültür Gecesi düzenlemek bizim için onur verici bir duygu. Çankaya Belediyesi olarak Kardeş Şehir tanımlamasını her alanda aktif hale getireceğiz. Bu uygulamanın ülkelerin kültür ve sanatına etki ettiği kadar ekonomilerini de canlandırmasını sağlayacağız” dedi.

MUSTAFA KEMAL’İN AYDINLANDIĞI TOPRAKLAR: BİZİM RUMELİ

Üsküp’ün merkez ilçesi Centar ile ortak düzenlenen etkinlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün babasının doğduğu yer olan Kocacık Köyü, Atatürk Evi ve Manastır kentinde yer alan, ilk gençlik yıllarının geçtiği, öğrenimini gördüğü ve mezun olduğu askeri liseye de ziyaret düzenlenecek.

KÜLTÜRLER ARASI SANAT BULUŞMASI

Akordeon ustası Muammer Ketençoğlu ve Balkan Yolculuğu müzik grubunun sahne alacağı Balkan Türkleri Gecesi’nde katılımcılar Balkan ezgileriyle dolu bir gece geçirecek. Her yıl 27 Ağustos-30 Ağustos tarihlerinde düzenlenen ve 1974 yılında büyük şair Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın onur konuğu olduğu “Struga Şiir Akşamları” programına katılımın gerçekleşeceği etkinliklerde, Çankaya Belediyesi Hoy-Tur Halk Dansları Topluluğu da performans sergileyecek.