”DARBENİN ETKİSİNDEN SÜRATLE ÇIKMALIYIZ”

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen “Türkiye’ye güvenenler, Türkiye’de üretenler” konulu toplantıya Ankara’dan telekonferans sistemi ile canlı olarak bağlandı

Başbakan Yıldırım, ‘Darbe girişimi Türkiye’nin ekonomisini sarsmamıştır’

“15 Temmuz gecesi çok karanlık bir geceydi. 15 Temmuz gecesinde Türkiye büyük bir uçurumun eşiğinden döndü” diyen Yıldırım,
“Ülkemizin geleceğine kastedenler, demokrasisin yok etmeye çalışanlar, Gazi Meclisimizi bombalamaktan bile çekinmeyen alçaklar eğer muvaffak olsalardı bugün başka bir Türkiye’yi konuşuyorduk. Darbe ile yönetimi ele geçirilmiş, milli irade ortadan kaldırılmış ve dünya gelişen ülkeler liginden düşmüş, 3. dünya ülkeleri arasında bir Türkiye konuşacaktık. Allah’a şükür ki milletimizin basireti, Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dirayet ve hükümetimizin kararlılığıyla bu belayı defettik. O andan itibaren bütün vatandaşlarımız başta olmak üzere, sanayicilerimiz, tüccarlarımız, işçilerimiz, memurlarımız, işsizlerimiz, kadınımız, erkeğimiz; 79 milyon bir olduk, beraber olduk, kenetlendik ve büyük belayı birlikte defettik” diye konuştu.
“BU OLAYIN ETKİSİNDEN SÜRATLE ÇIKIP ÖNÜMÜZE BAKACAĞIZ”
Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bundan sonra yapmamız gereken işler belli. Bu olayın etkisinden süratle çıkıp önümüze, geleceğe, gelecekteki fırsatlara bakacağız. Sürekli bu darbeyle yaşamamız asla ve asla doğru değildir. Bizim önümüzde çok iddialı hedeflerimiz var. 2023 şurada çok fazla bir zaman kalmadı. Bunu da dikkate alarak kaybedecek bir günümüzün dahi olmadığını sizlerle paylaşmak isterim. Ekonomik gelişmenin olmazsa olmazı demokratik istikrardır. Ekonomik kazanımların korunması, demokratik kazanımların korunmasına bağlıdır. Dolayısıyla Türkiye’nin demokrasisine saldıranlar aynı zamanda ekmeğimize, aşımıza saldırmışlardır. Bu gerçeği her fırsatta iş dünyamız hatırda tutmalı ve bu konuda milletçe uyanık olmalıyız. Bu darbe girişimi Türkiye’nin ekonomisini sarsmamıştır. Kaos ve kriz bekleyenler bir kez daha yanılmışlardır. Bugün demokrasimiz de ekonomimiz de sapa sağlam ayaktadır. Bankacılık, finans sektörümüz sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam ediyor.”
“DIŞ TİCARET HACMİMİZ, YAKLAŞIK 160 ÜLKENİN MİLLİ GELİRİNİN ÜZERİNDE”
“350 milyar doları aşan dış ticaret hacmimiz, yaklaşık 160 ülkenin milli gelirinin üzerinde” diyen Yıldırım, “2015 yılında dış ticaret açığı yüzde 25 oranında düşmüş gözüküyor. Cari açığın milli gelire oranı 2014 yılında yüzde 5,8 iken, bu oran 2015’te 4,5’a gerilemiş durumda. Bu sene sonunda 4’e düşürmeyi hedefliyoruz. Kamu maliyesindeki sıkı duruşumuzu asla değiştirmeyeceğiz. Türkiye’nin 2016 bütçesi de 130 ülkenin milli gelirinin daha üzerinde gerçekleşti. Yüzde 11’in üzerinde olan bütçe açığının milli gelire oranını 2015’te yüzde 1,3 seviyesine düşürdük ve bu oranları korumaya gayret ediyoruz. Kamu borcunda AB’den, dünyanın birçok ülkesinden daha iyi durumdayız. Bankacılık finans sektörümüz sağlam bir zeminde çalışmalarını sürdürüyor. Merkez Bankamız 15 Temmuz’a rağmen piyasaya döviz verme ihtiyacı duymadı ve rezervlerimizde herhangi bir azalma söz konusu değil, 121 milyar doların üzerinde brüt rezervimiz var” ifadesini kullandı.