HASAN ALİ YÜCEL’DEN SONRA CAN YÜCEL DE ÇANKAYA’DA

HASAN ALİ YÜCEL’DEN SONRA CAN YÜCEL DE ÇANKAYA’DA

Dünya klasiklerini Türkçeye kazandıran, Köy Enstitülerinin kurucusu unutulmaz Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’den sonra oğlu şair Can Yücel’in adı da Çankaya’da ölümsüzleşiyor.

Bayraktar Mahallesinde Çankayalıların nefes alma noktası olan Hasan Ali Yücel Parkı’ndan sonra Can Yücel adı da Çiğdem Mahallesinde yaşayacak.

Çankaya Belediyesi’nin katılımcı belediyecilik modeliyle Çiğdemlilere sorduğu ve mahalle sakinlerinin belirlediği Can Yücel Parkı, içerisinde Çankaya Evi, Oğuz Tansel Kütüphanesi, amfi tiyatro, zemin satrancı, spor ve çocuk oyun alanlarını barındıracak.

Çankaya Belediyesi baba ve oğulu Türkiye’nin kalbi Çankaya’da yaşatacak. Köy Enstitülerinin kurucusu ve bir dönem Milli Eğitim Bakanlığı görevi yürüten Hasan Ali Yücel adının verildiği park ile oğul Can Yücel adının verildiği park ve sosyal amaçlı tesis, Çankayalılara hizmet verecek. Belediye’nin 2015 yılı Mart ayında Çiğdem Sosyal Tesislerinin kaderini bölge halkının belirlemesine yönelik referandum düzenlediği alan artık Can Yücel Parkı olarak Çankaya’nın hizmetleri arasında yer alacak.

Katılımcılığı belediyeciliğin en güzel örneklerinden biri olarak Çankayalılara sosyal tesis olarak hizmet verecek Can Yücel Parkı içerisinde Çankaya Evi ve Oğuz Tansel Kütüphanesi de yer alıyor. Sosyal ve spor amaçlı hizmet verecek parkta, mini futbol sahası, zemin satrancı, tenis kortu ve voleybol sahasının yanı sıra amfi tiyatro da bulunacak.

DEMOKRASİNİN ADI, CAN YÜCEL
Cumhuriyet değerleri ile bu ülkeye hizmet veren ve Anadolu halkının aydınlanması için Köy Enstitülerinin kurulmasına öncülük eden değerli insan Hasan Ali Yücel’den sonra oğlu Can Yücel adını da Çankaya’da yaşatmaktan mutluluk duyuyorum diye konuşan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Biz de kendine halkın hizmetine adamış bir belediyecilik yapıyoruz. Ne yapıyorsak halkımızla birlikte düşünerek, birlikte üreterek birlikte planlayarak yapmaya özen gösteriyoruz. Can Yücel Parkı da, katılımcı belediyecilik, ortak akıl, halkın demokrasisi bizim yönetim anlayışımızın bir parçası ve sonuçlarıdır. Yaşadığı bölgede nasıl bir hizmet istediğini o bölge sakinlerinin belirlemesi bizim amacımıza ulaştığımızın en güzel göstergesi” dedi.

AMFİ TİYATRO DA OLACAK
Can Yücel Parkı’nın mahalle sakinlerinin birçok ihtiyacını karşılamaya yönelik tasarlandığı ifade eden Taşdelen, “Burada kütüphane de var, hobi ve meslek kursları verdiğimiz Çankaya Evi de. Amfi tiyatroda müzik dinletisi, konser etkinlikleri yapılabileceği gibi mahallelilerinin forum oluşturabileceği bir imkan da olabilecek” şeklinde konuştu.