İsrail yine bildiğimiz İsrail

TÜRKİYE-İsrail ilişkileri bir kez daha Gazze nedeniyle gerildi.

İsrail ordusundan dün yapılan açıklamada, “Gazze’den önceki gün İsrail topraklarına yapı Hava Kuvvetleri, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde Hamas’a ait bazı hedefleri vurdu” denilirken bunun İsrail’in Siderot kentine dün Gazze’den düzenlenen roket saldırısına misilleme olduğu ileri sürüldü.
Bu olayın ardından TÜRKİYE-İsrail ilişkileri bir kez daha Gazze nedeniyle gerildi.

‘FİLİSTİN DAVASININ TAKİPÇİSİYİZ’

Türkiye ise İsrail’in saldırısına önce Dışişleri Bakanlığı ve ardından Başbakan Binali Yıldırım aracılığıyla yanıt verdi. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında “İsrail’in uluslararası hukuka ve her şeyden önce vicdanlara aykırı eylemlerinin karşısında Filistin Davasının takipçisi olmaya devam edeceğiz” denildi. Başbakan Yıldırım da, “İsrail’in Gazze’ye karşı giriştiği hava saldırılarının onaylanmadığını açık bir dille ifade etmek isteriz. Bizim İsrail ile ilişkilerimizin normalleşmesi, Filistinlilerle hareket etmemizi asla durdurmaz, engellemez” ifadesini kullandı.

İSRAİL’DEN SERT YANIT

İsrail Dışişleri Bakanlığı da Türkiye’ye sert yanıt verdi. Bakanlık Sözcüsü Emmanuel Nahshon’un açıklamasında şöyle denildi: “Türkiye ile ilişkilerimizin normalleşmesi, temelsiz suçlamalarına sessiz kalacağımız anlamına gelmiyor. İsrail, topraklarına yönelik roket atışlarına karşı uluslararası hukuk çerçevesinde ve kendi bilinciyle yurttaşlarını koruyacaktır. Türkiye, diğer ülkelerin askeri operasyonlarını eleştirmeden önce iki kez düşünmeli.”