MAGIE MOORE REHBER KÖPEKLER İÇİN BARINAKTA

MAGIE MOORE REHBER KÖPEKLER İÇİN BARINAKTA

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore’nin görme engelli eşi Magie Moore Çankaya Belediyesi Çayyolu Bakım İstasyonu’nu gezdi. Alanın görme engelli kişilere rehberlik eden köpeklerin eğitimine uygunluğunu denetlemek için gerçekleştirilen gezide, Moore’a yıllardır eşlik eden köpeği Star da vardı.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore’nin görme engelli eşi Magie Moore Çankaya Belediyesi Çayyolu Bakım İstasyonu’nu ziyaret etti. Alanın görme engelli kişilere rehberlik eden köpeklerin eğitimine uygunluğunun incelenmesi için gerçekleştirilen gezide, Moore’a yıllardır eşlik eden köpeği Star da vardı.
Görme engelli bireylerin toplum içerisinde kendilerine olan güvenlerini arttırarak daha özgür hareket etmelerine yardımcı olmayı sağlayan bir proje kapsamında eğitimli köpeklerin İngiltere’den geleceğini dile getiren Moore, “Köpeklerimizin kalan 6 aylık eğitim süreçlerini uygun bir yer de tamamlamak adına bu çalışmayı yapıyoruz” dedi. “Rehber Köpekler Derneği” ile İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nin ortaklaşa sürdürdüğü projeye, Çankaya Belediyesi’nin katılımı ve öncü rolü de gündeme geldi. Görme engelliler için rehber köpek uygulamasının Türkiye’de henüz çok yeni bir yapılanma olduğuna dikkat çeken Moore, Çankaya Belediyesi’nin bu çalışma içerisinde yer alacak olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirtti.
unnamed (2)
ÇALIŞMALAR EKİM’DE BAŞLIYOR
Büyükelçi’nin eşi Moore’a, Çankaya Belediyesi’nin sokak hayvanlarına yönelik eğitim çalışmaları yaptığı alanla ilgili bilgileri Çankaya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Ayla Pilten verdi. Çankaya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Engelliler Birimi ve Dış İlişkiler Müdürlüğü’nün koordinasyonunda sürecek çalışmaların Ekim 2016 itibarı ile başlaması öngörülüyor. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile işbirliği içerisinde yapılan sokak hayvanlarına yönelik eğitim programını ise Dr. Yasemin Salgırlı Demirbaş detaylı bir şekilde anlattı. Yapılan çalışmalardan dolayı Çankaya Belediyesi’ni takdir eden sefire Moore, detaylı incelemelerin ardından alandan ayrıldı.