Pakistan’da terör:70 kişi öldü

Pakistan’da hastaneye bombalı saldırı
Pakistan’da Belucistan eyaletinin idari merkezi Ketta’da bir hastaneye bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda ilk belirlemelere göre onlarca kişi hayatını kaybetti.
Pakistan Bombenanschlag in einer Klinik
Hastane yetkilisi Noor Baluch, ölü ve yaralı tesbitine devam ettiklerini, ölü sayısının ilk belirlemelere göre 30’u aştığını söyledi. Yetkili, bu rakamın daha da artabileceğini kaydetti.

Pakistan’da yayın yapan Geo TV kanalı ölü sayısını 35 olarak duyurdu. Bölge yetkilisi Daud Khilji ölenlerden ikisinin kameraman olduğunu söyledi. AFP ajansı ölü sayısını en az 20 olarak bildirdi. Ketta polisinden Zahir Şah yaralı sayısını 51 olarak açıkladı. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Baro başkanı silahlı saldırıya uğradı

Yetkililerce verilen bilgiye göre patlama, silahlı saldırıya uğrayan Belucistan Baro Başkanı Bilal Enver Kasi’nin hastaneye getirilmesinden kısa süre sonra meydana geldi. Sabah saatlerinde işe gitmek üzere evinden ayrılan avukat Kasi, kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğramıştı. Avukatı ziyaret etmek isteyen çok sayıda meslektaşı, basın mensubu ve polis patlama sırasında hastane önünde bulunuyordu.

Belucistan eyaleti güvenlik açısından sorunlu

İran ve Afganistan’a komşu Belucistan, güvenlik bakımından Pakistan’ın en sorunlu bölgelerinin başında geliyor. Güvenlik güçlerince düzenlenen yoğun operasyonlara rağmen bölgede birçok militan örgüt faaliyet gösteriyor. Aşırı görüşlü Sünni gruplar Şiileri hedef alıyor. Taliban unsurları ise devlete ait kurumlara saldırılar düzenliyor.

Lahor’daki lunapark saldırısı

Mart ayında canlı bombalar Lahor’daki bir lunaparkta aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu 65 kişiyi katletmiş, başkent İslamabad da radikal Müslümanların saldırısına uğramıştı. Saldırıyı Taliban’a bağlı Cemaat-ül Ahrar örgütü üstlenmiş, terör örgütü yeni saldırılar düzenleyeceğini duyurmuştu.

© Deutsche Welle Türkçe’den