Amerika’nın PKK aşkı bitmiyor…

Amerika’nın PKK aşkı
bitmiyor…

Necdet Buluz

Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerika’da Başkan Yardımcısı Biden ile görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “ 3 gün önce Kobani’ye yine uçak dolusu silah indirdiler. Amerika, kusura bakmasınlar dün de Biden’e söyledim. “Bundan haberin var mı?” dedim. “Hayır haberim yok” dedi. “Benim haberim var” dedim. Ortada böyle acı bir tablo var. Bizim sağlıklı biçimde Amerika ile elele bölgedeki sıkıntıyı aşmamız lazım” diye konuştu.

Dikkat edin, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu açıklamaları yaptığı sırada ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Suriyeli Kürtlere silah verdiklerini ve desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Bizim her zaman vurgulamaya çalıştığımı şu olmuştur:

Suriye batağı kurutulmadan PKK terörünü bitirmek de kolay olmayacaktır. PKK, PYD sayesinde burada yuvalandı. PYD’ ye verilen silahlar PKK’nın da elinde bulunuyor. Daha açık bir ifade ile Amerika PYD kanalı ile PKK’yı güçlendiriyor. Müttefikimizin PKK aşkı bir türlü bitmek bilmiyor. Bunlara nasıl inanacağız ve bunlarla nasıl yola çıkacağız?

Üstelik bu işi açık açık yapıyorlar. “PYD, terör örgütü PYD’nin devamıdır” diyoruz. Bilgi ve belgeler veriyoruz ama gözümüzün içine baka baka yine de PYD’ye silah veriliyor.

Demek ki bu iş böyle olmayacak. Suriye’deki terörist örgütlere karşı mücadelemizin de önü tıkanıyor. Ne kendileri bu işi yapıyor, ne de bizim yapmamıza izin veriliyor. Terörle mücadelede bu anlayışla başarılı olmak mümkün olabilir mi?

Daha önemli ve kalıcı adımların atılması gerekiyor.

Terör örgütü PYD şımartılıyor. Amerika şemsiyesi altında sınırımıza kadar dayanarak bizi tehdit noktasına bile geldiler. Bulundukları binalara da Amerikan bayrakları asarak adeta oyun oynuyorlar.

Carter, Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nde, Suriye’de ve diğer bölgelerde ABD’nin katıldığı askeri operasyonlar hakkında senatörlerin sorularını yanıtladı.
“Suriyeli Kürtlerin silahlandırmasını destekliyor musunuz?” sorusu üzerine Carter, “Daha önce zaten silah vermiştik, onlar Suriyeli Demokratik Güçler’in bir parçası. Suriyeli Kürtlerle çalışmaya devam edilmesini destekliyorum.” dedi.

Söylemek istediğimiz şu:

Amerika’nın iki numaralı adamı, Suriye’de PYD’ye silah verilip verilmediği konusunda “Hayır haberim yok” diyebilir mi? Bu adam bu kadar mı bilgisiz? Bizimle resmen dalga geçiyorlar, işlerine geldiği gibi hareket ediyorlar.

Kaldı ki, yıllardan bu yana Kobani’ye PYD unsurlarına ve diğer Kürtlere Amerika’nın silah yardımı yaptığını duymayan mı kaldı? Zaten bunu da açık şekilde ifade etmiyorlar mı? Amerikanın ne PYD, ne Kürt ne de PKK aşkı bitmek bilmiyor. Bu işin sonunda nasıl bir tablo çıkacak bunu gerçekten merak ediyoruz?

Suriye’de işler karışık. Daha da karışacak gibi.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) içinde çatlak var. Amerikan yanlılarının artık operasyonlara katılmadığı ifade ediliyor. Amerikalıların bir söylediği, ötekini tutmuyor. Artık bunların ipi ile kuyuya inilemeyeceğini de söylemliyiz.

IŞİD ile mücadele adı altında başka işler çevriliyor.

Geçenlerde konu ile ilgili yazdığımız yazıda Amerikalıların hedeflerinden birinin Türkiye’yi Suriye batağına çekmek olduğuna değinmiş ve “Asıl hedef Esad güçleri ile Türkiye’yi çatıştırmaktır” demiştik. Buna adım adım yaklaşılmakta olduğunu da görmekteyiz.

İşte şu haber Suriye’deki durumu ve geleceği çok güzel özetliyor:

iç savaşın üzerinden beş yılı aşkın bir zaman geçtiğini, yüz binlerce insan hayatını kaybederken milyonlarca insanın ise evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirten McCain, “Fakat ABD’nin hala Suriye’de savaşı sona erdirmeyi hedefleyen net bir planı yok.” diye konuştu.

Öte yandan Carter, DAEŞ’e karşı yapılan operasyonlarda başarı elde edilmesine rağmen, terör örgütünün kimyasal silah üretiminde ilerleme gösterdiğine yönelik kaygılarının olduğunu söyledi. “Koalisyon güçleri DAEŞ’in kimyasal silah üretimini durdurmaya çalışıyor, koalisyon güçlerinin ve Irak ordusunun bu tehlikeye maruz kalmaması için çalışıyoruz.” diyen Carter, geçen hafta koalisyon güçlerinin Musul civarında yaptığı operasyonda, kimyasal silah yapımında kullanılan malzeme üreten bir depoyu hedef aldığını belirtti.

Sorun bu kadarla da sınırlı değil. Bir soğuk duş da Esad’dan geldi. Rusya ve İran’ın desteğindeki Esad, son açıklamasında “Savaş devam edecek” dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Associated Press Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Esad, muhaliflerine karşı dış destek devam ettiği için savaşın da muhtemelen devam edeceğini söyledi.
Devlet Başkanı Esad, ülkenin doğusunda Amerikan Ordusu’nun düzenlediği hava saldırısının bir saat sürdüğünü, saldırının kesinlikle kasıtlı olduğunu da söyledi. Esad, Amerika’yı Rusya ile varılan ateşkesin bitmesine neden olmakla suçladı.

Esad, daha önce yaptığı açıklamada da “Amerika IŞID ile mücadele edenlerin önünü keserek bu terör örgütüne destek vermiştir. Amerikanın ikili oynadığının bundan daha güzel bir örneği olabilir mi?” demişti. Suriye Devlet Başkanı, Amerika’nın bölgede IŞİD ‘la mücadele bahanesi ile gizli işler çevirmekte olduğuna da dikkatleri çekmişti.

Gelişmeler bu açıklamaların doğruluğunu gösteriyor.

Bütün bu gelişmeler ve açıklamalar Suriye’de işlerin kolay olmadığını, gelecekte çok şeylerin değişebileceğini de gösteriyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz