Bahçeli’den ABD Büyükelçi’sine sert tepki

MHP lideri Devlet Bahçeli, belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili “Bu bölgelerde yeni seçimlerin yapılmasını umut ediyoruz” diyen ABD’nin Türkiye Büyükelçisi John Bass’e yanıt verdi: “Haddini aşıyor.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, cuma günkü konuşmasında ‘sinyalini’ verdiği ‘belediyelere kayyum ataması’ pazar sabahı gerçekleşmiş ve görevlerinden alınan 28 belediye başkanının yerine atamalar yapılmıştı.

Büyükelçiliğin resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, Türkiye’nin güneydoğusundan gelen çatışma haberlerinin endişe verici olduğu belirtilerek, “Kayyum atamalarının geçici olacağını ve vatandaşların yakında Türk yasasına uygun bir şekilde yeni yerel yetkililer seçmelerine izin verileceğini ümit ediyoruz” denilmişti.

Büyükelçi John Bass’in yaptığı açıklamayı Türkiye’nin iç işlerine müdahale ve ‘tahrik unsuru’ olarak değerlendiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Dost ve müttefik olarak nitelendirdiğimiz ülkelerin elçileri, bu konuda bir değerlendirme yapma hakkına sahip değillerdir” ifadelerini kullanmıştı.

Partililerle bayramlaştıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, Bass’ın sözlerine şöyle yanıt verdi: “Amerikan Büyükelçisi haddini aşıyor, Türkiye’ye saygısızlık ve hakaret yağdırıyor. Türkiye ABD’nin 53. eyaleti değildir. Türkiye bağımsız, milli ve gururlu bir devlettir.”