Merkel’e seçim yenilgisi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, partisinin eyalet seçiminde uğradığı yenilginin sorumluluğunu üstlendiğini söyledi. Merkel, yenilgiye neden olarak gösterilen mülteci politikasını savundu.
Merkel yenilginin sorumluluğunu üstlendi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çin’in ev sahipliğinde Hangzhou kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde ülkesindeki siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde partisi Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) yenilgiye uğramış olmasının sorumluluğunu üstlenen Merkel, “Partinin Genel Başkanıyım, Başbakanım. Seçmenler zaten ayırmaz. O yüzden ben de sorumluyum” dedi.
MÜLTECİ POLİTİKASINI SAVUNDU

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, partisinin eyalet seçimlerinde uğradığı yenilginin hükümetin izlediği mülteci politikalarıyla ilgisi olduğuna dikkat çeken Merkel, “Yine de alınan kararların doğru olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı. Merkel, “Hükümet, sorumluluğu doğrultusunda hareket etti. Bundan sonra yapmamız gereken, başta ben olmak üzere seçmenin güvenini nasıl yeniden kazanacağımız konusunda kafa yormaktır” diye konuştu.

‘ÇOK ŞEY BAŞARDIK AMA GÜVEN DUYMUYORLAR’

Almanya’ya gelen sığınmacı sayısının azaltılması, ülkeye ulaşanların entegrasyonu ve eyalet yönetimleri ile belediyelerin desteklenmesi anlamında şimdiye kadar birçok şeyin başarıldığını savunan Merkel, sözlerine şöyle devam etti: “Bu konularda çözüm becerisine sahip olmamıza rağmen birçok kişinin yeterince güven duymadıklarını kabul etmek zorundayız. Federal hükümet sorunları çözdüğünü göstermeli. Bu, yalnızca sığınmacı politikası değil ekonomik gelişme ve sosyal birlik açısından da geçerli.”
BAŞKANLIĞA YENİDEN ADAY OLACAK MI?

Başbakan Angela Merkel’e “eyalet seçiminde uğranan yenilginin başbakanlığa yeniden aday olup olmayacağına ilişkin kararını etkileyip etkilemeyeceği” soruldu. Merkel buna, “Başbakanlık adaylığıma ilişkin kararımı zamanı geldiğinde vereceğim” demekle yetindi.Kaynak:Sözcü