“13 Ekimde Ulus Atatürk anıtında olacağız”

Başkent Dayanışması: “13 Ekimde Ulus Atatürk anıtında olacağız”

Ankara’nın valisi yer değiştirerek geleneği bozamaz, 13 ekim töreni her zaman olduğu gibi Atatürk Anıtı’nda olacak”

13 Ekim Ankara’nın Başkent oluşunun 93.yılında, Ankara Valiliği her yıl Ulus Atatürk anıtında yapılan kutlama töreninin yerini değiştirdi. Başkent Dayanışması, Ankara Valiliği’nin, Ankara’nın Başkent Oluşu’nun 93. Yılı kutlamalarında her yıl yapılan Ulus Atatürk Anıtı’na çelenk töreni iptal etmesine tepki göstererek, Vali Ulus’taki kendi programını iptal etti, bizim programımız devam ediyor. 13 Ekimde saat 10.30 da Ulus Atatürk anıtında olacağız” dedi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin sekretaryasını yürüttüğü Başkent Dayanışması Bileşenleri, Ankara Valiliği’nin 13 Ekim Ankara’nın Başkent Oluşunun 93. Yıldönümünde Ulus Atatürk Anıtındaki kutlama yerinin değiştirilmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında “Bu tarihsel değerlere saygısızlık ve bir unutturma çabasıdır. Vali engel değil, destek olmalı. Biz programımızı iptal etmiyoruz. Ulus Atatürk Anıtı’na çelenk bırakacağız. OHAL’de, başka halde ve her ne halde olursa olsun, değerlerimize anmalarımıza ya da kutlamalarımıza engel olmaya çalışanlara karşı mücadeleye devam edeceğiz” denildi.

15 gün arayla farklı kararlar verildi

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Valiliği’nin Dayanışma Bileşenleri olarak yapacakları Ankara’nın Başkent Oluşu’nun 93. Yılı kutlamalarında her yıl yapılan Ulus Atatürk Anıtı’na çelenk törenini iptal ettiğini bildirerek, tepkisini şöyle dile getirdi:
“Ankara Valiliği, Ulus Atatürk anıtında yapılacak törende çelenk bırakabileceğimizi ve bu doğrultuda hazırlıklarını yapmamız gerektiğini 27 Eylül 2016 tarihinde yazdığı resmi yazıyla bildirmişti. Bütün hazırlıklarımızı buna göre yaptık. Başkent Dayanışması Bileşenleri ile Ulus Atatürk anıtında buluşup, İnsan Hakları Anıtı’na ‘Ankara’ya sahip çıkıyoruz’ yürüyüşü yapmaya karar verdik. Bugün Ankara’nın ve tüm Türkiye’nin ihtiyacı olan demokrasi ve insan hakları mücadelesine dikkat çekmek için Cumhuriyetin özgürlükçü değerlerinin garantisinin ancak demokrasi ve insan hakları mücadelesi ile şekilleneceği ve taçlanabileceği bir süreci koordine etmek adına iki anıt arasında yapalım istedik Ankara Valiliği’ne yürüyüşle ilgili gerekli önlemleri alın biz yürüyeceğiz dedik. Ankara Valiliği bunu öncesinde 93 yıl kutlama programını gönderdi. Sonra Valilik birden fikir değiştirdi. Ulus Atatürk anıtında tören yapılmayacak dedi.Vali Ankara’nın başkent oluşunu valilik binasında karşılayacak, bizde her zaman olduğu gibi Atatürk Anıtında gerçekleştireceğiz. 50 yıldır bütün törenler Ulus Atatürk anıtında yapılıyor. 15 gün arayla farklı kararlar veren Valiyi merak ediyorum”

Tarihsel değerlere saygısızlık ve unutturma çabası

“Bu kenti yöneten Ankara Valisi kendi güvenliğini sağlayamadığı için Ulus Atatürk Anıtı programını iptal etmiştir. Bu kentin gerçek sahipleri kamusal alanların özgürleştirilmesi daha nitelikli ve demokratik bir Ankara yaratmak için mücadele edenler bu kentin her bir metrekaresinde başına ne gelebileceğini bilerek sokağa çıkıyor. Biz programımızı iptal etmiyoruz” diyen Candan, sözlerine şöyle devam etti:
“ Bir güvenlik sorunu olarak algılamıyoruz bunu tarihsel değerlerimize yapılmış bir saygısızlık ve onu unutturma çabası olarak algılıyoruz. Onun için sokaklarda olacağız. 10:30 ta anıtın önünde olacağız 11’de çelengimizi Atatürk Anıtı’na bırakacağız, ondan sonrada demokrasi ve insan hakları mücadelesinin simgesi olan İnsan Hakları Anıtı’na yürüyeceğiz. Vali halkın ve Ankara’nın valisi olmak zorundadır. Onun üstlendiği görev OHAL valisi olmak. OHAL’de, başka halde ve her ne halde olursa, değerlerimize anmalarımıza ya da kutlamalarımıza resmi ayar çekerek engel olmaya çalışanları karşı, gerekeni yapacağız ve mücadeleye devam edeceğiz.Tüm ankaralıları bekliyoruz…”

Festival gibi kutlanmalı

Başkent Dayanışması Bileşenleri de daha sonra görüşlerini ifade etti.
HDP Çankaya İlçe Örgütü’nden Mükremin Barut , “Ankara çok özel bir kent ve derin bir kent 3 bin yıllık tarihi olan Galatlar, Selçuklular ve Osmanlıdan beri niteliğini koruyan kendi kendine yeten bir kent. Başkent oluşu bir festival gibi kutlansın istiyoruz. İçimizdeki coşkuyu tüm şartlara rağmen alana taşıyacağız. Dikmen Keklik Pınarı’ndan Ulus’a, Ulus’tan birinci Meclis’e kadar koşacağız ve Atatürk Anıtı’na çelengimizi bırakacağız. Ankara’nın değerlerine sahip çıkmalıyız” dedi.

Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacağız

Birleşik Kamu İş Genel Sekreteri Mücahit Dede ise, “AKP Cumhuriyet’in kazanımlarını değerlerini ve ulusal kurtuluş mücadelesindeki anti emperyalist bilincini yok etmeye çalışıyor. Ankara Cumhuriyet’in ilanına kadar mücadelenin sürdüğü bir kent, AKP bunu yok etmeye çalışıyor. Halkı bu bilinçten uzaklaştırarak Cumhuriyet’in değerlerini, kazanımlarını ortadan kaldırmak istiyor. Birleşik Kamu İş olarak Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacağız” diye konuştu
THD Çankaya Şube Başkanı Şirzat Mugan da Başkent Dayanışması’nın Ankara’ya sahip çıkma platformu olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
“Valinin gerekçesi inandırıcı değil. Türkiye’nin hiçbir yerinde can güvenliği yok. Cumhuriyetin projesi olan Ankara’nın başkent oluşu festival havasında kutlanmalıdır. Başkent oluşunu belli bir kesimlere aktarabilmek, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacağız . Yaşam alanlarımızı ve Cumhuriyet kutlamalarının daraltmasına asla gönlümüz razı olmaz. Kutlanması gereken yer anıtın önüdür, valiliğin önü değil.”

Engel değil destek olmalı

Kavaklıderem Derneği’nden Nevin Apaydın ise, “ Türkiye’nin kalbi Ankara başkent oluşu, her yıl gittikçe artan bir coşkuyla kutlanması gerekirken bunun tersini yapmak bu kalbi yok etmektir. İsteyen istediği gibi yasaklayabilir ama halkın kendi kentinin başkent oluşunun kutlamasının engelleyebileceklerini sanmıyorum. Onlar kendi törenlerini yapsınlar, biz de kendi törenimizi yaparız” dedi.
Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Güven Tosun ise tepkisini şöyle dile getirdi:
Acar valimiz keşke valiliğin 1 ayı dolmadan görevine daha ciddi sarılabilseydi. Ankaramızın 93 yıl dönümünde kutlamalara engel değil, destek olan bir özeni göstermelidir. Ankara’da yasaları uygulamayan yöneticilere gereken ikazları yapmalıdır. Görkemli bir şekilde kutlamanın azim ve kararlığındayız. Bu törenlere ön ayak olan Başkent Dayanışması’nın bir parçası olmaktan onur duyuyoruz.”
CHP Çankaya İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Alp de, “ AKP yönetime geldikten sonra darbe girişimi altında, OHAL kanunlarıyla ülkede kendi darbelerini yavaş yavaş gerçekleştiriyor. CHP olarak buna karşı mücadele eden ülkedeki demokratik kitle örgütlerinin ve Başkent Dayanışması’nın yanında olacağız birlikte mücadele edeceğiz.”

200 metre mi güvenlik sorunu oluşturuyor?

Çevre Mühendisleri Odası’ndan Cem Şahin ise,şunları söyledi:
“Eskiden insanlar yaşamış olduğu ilin valisini kaymakamını bilirdi. İnsanlar sadece belediye başkanını tanıyor vali kim diye sorarsanız ismini size söyleyemem. Valilik bir program yapmış ama kimsenin haberi yok. Bizim programımız anıttan anıta olduğu için zaten bu güzergah Ankara’nın en yoğun güzergahı biz yürüyeceğiz. 200 metre ilerde güvenlik sorunu yok ama 200 metre gidince güvenlik sorunu oluşuyor. Bu durum bize çok komik geldi. Biz ne olursa olsun Ankara’nın başkent oluşunu güzel bir şekilde kutlayacağız.”