DOSTLUK VE KARDEŞLİK AŞUREYLE ÇOĞALIYOR

DOSTLUK VE KARDEŞLİK AŞUREYLE ÇOĞALIYOR

Çankaya Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen Aşure Günü etkinlikleri kapsamında, Çankaya Belediyesi Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi’nde vatandaşlar bir araya geldi.

Taşdelen: “Her zaman insan sevgisini ve hoşgörüyü savunacağız. İncinsek de incitmeyeceğiz”

Çankaya Belediyesi aşure lokmasını vatandaşlarla paylaşıyor. Seyranbağları Özgürlük Parkı, Dikmen Ahmed Arif Parkı ile Belediye Başkanlık Binası Sakarya ve Ziya Gökalp Caddelerinde binlerce vatandaşa aşure dağıtan Çankaya Belediyesi, Oran’da bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi’nde düzenlediği Aşure Günü’nde de vatandaşlarla bir araya geldi. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliğinde düzenlenen Aşure Günü etkinliğine CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan ile Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli de katıldı.

Taşdelen: “İnsanların inancı, siyasi düşüncesi farklı olabilir ama biz yaratılanı severiz, yaratandan ötürü”
Ankara’nın değişik bölgelerinden katılan vatandaşlara hitap eden Alper Taşdelen, Muharrem ayının önemine değindi. “Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesi, o günden sonra zulme ve zalime karşı direnmenin adı ve sembolü oldu” diyen Taşdelen, Hazreti Hüseyin’in “Bugün ben zalime karşı çıkmazsam bundan sonra dünya üzerinde hiç kimse zulme karşı direnme gücünü kendinde bulmaz” düşüncesiyle Yezid’e direndiğini belirtti.
Taşdelen; “Onun için bizler de zalime ve zulme karşı direnme gücünü Hazreti Hüseyin’den buluyoruz. Bu tarih boyunca böyle geldi bundan sonra da böyle gidecek. Her zaman insan sevgisini ve hoşgörüyü savunacağız. İncinsek de incitmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Hak’ka ulaşmanın insandan geçtiğini belirten Taşdelen; “İnsanların inancı, siyasi düşüncesi farklı olabilir ama biz yaratılanı severiz yaratandan ötürü” dedi.

Konuşmalardan sonra Alevi dedesi İsmail Acar tarafından yapılan duanın ardından aşure lokması dağıtıldı. Dostluk ve kardeşlik duygularının yaşandığı etkinlikte, sanatçılar tarafından gecenin anlamını ifade eden ağıtlar seslendirildi.