”Koalisyonun amacı IŞİD’i ortadan kaldırmak”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Başbakan Binali Yıldırım’ın “YPG’ye verdikleri silahları PKK kullanıyor” şeklindeki sözlerine yanıt verdi. Kirby, “Biz YPG’ye mühimmat, silah ya da başka malzeme vermiyoruz” iddiasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, günlük basın toplantısında, Suriye’de Türk askerleri ve Özgür Suriye Ordusu’nun ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonlara ilişkin bir soruya, “Biz tüm koalisyon güçlerinin ortak düşman olan IŞİD’ e odaklanmalarını istiyoruz. Buradan savaş alanına, kimin nereyi alacağına ilişkin bir değerlendirme yapmayacağım. Biz tüm koalisyon üyelerinin, içinde Suriyeli güçler, Türkiye ve öteki ülkeler de olmak üzere, koordine edilmemiş ve koalisyonun planının bir parçası olmayan askeri etkinliklere daha az odaklanmalarını, koalisyonun planı olan IŞİD ‘i yok etme planına daha çok odaklanmalarını istiyoruz” diye yanıt verdi.
Kirby, koalisyonun amacının IŞİD’ı ortadan kaldırmak olduğunu, buna odaklanmayan girişimlerin bu amaca ulaşma konusunda verimli olmayacağını belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, ABD’nin YPG ile yaptığı işbirliğine değinerek “Bir terör örgütüne alan mı yaratmaya çalışıyorsunuz, bir terör devleti mi kurdurmaya çalışıyorsunuz, terör kantonu mu kurdurmaya çalışıyorsunuz” şeklinde yaptığı açıklama ile ilgili soruya, Kirby’nin cevabı şöyle oldu:

”Dışişleri Bakanı’nın yorumlarını görmedim. Bu sözleri görmeden değerlendirme yapmayacağım. Ancak şurası belli ve açık ki, IŞİD’e karşı koalisyonun lideri ABD, bu örgütü yenmek için zaman, enerji, güç ve yetenek yatırımı yapıyor. Bizim terörle mücadele çabalarımızın başarıya ulaştığını gösteren uzun kayıtlarımız da bulunuyor.”

BAŞBAKAN YILDIRIM’IN SÖZLERİNE YANIT

Kirby, Başbakan Binali Yıldırım’ın “ABD’nin YPG’ye verdiği silahları PKK kullanıyor’ şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de, ABD’nin YPG’ye mühimmat, silah ya da başka malzeme vermediğini savundu. Kirby, “Bu kürsüden daha önce de birçok kez söyledim. Biz YPG’ye mühimmat, silah ya da başka malzeme vermiyoruz. PKK da terörist bir grup” diye konuştu.