Rusya Esad ‘dan vazgeçmiyor

Rusya Federasyon Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov, Suriye’nin cihatçıların eline geçmemesi için Devlet Başkanı Beşar Esad’ın iktidarda kalması gerektiğini söyledi: “Hükümet düşerse Avrupa’da yeni terör saldırıları düzenlenecek.”

BBC Türkçe’nin haberine göre Peskov şöyle konuştu: “Sadece iki seçenek var. Şam’da ya Esad oturacak ya da El Nusra. Ülkede siyasi çözümün sağlanması için Şam’da Esad oturmalı.”

Rusya’nın Suriye’deki amacının teröristlerle savaşmak olduğunu belirten Pesko, sözlerine şöyle devam etti: “Suriye hükümetinin düşmesi halinde yeni bir mülteci akını yaşanacak ve Avrupa’da yeni terör saldırıları düzenlenecek. Bazı ülkeler Esad’dan kurtulmak için ateşle oynuyor ve teröristleri kullanıyor ve bazıları da fütursuzca Esad’ın gitmesi gerektiğini söylüyor. Şam düşer ve oraya teröristler yerleşirse siyasi çözüm olmaz. Suriye’deki krizin çözümü için uluslararası toplumun uzun bir süre ve çok çaba harcaması gerekiyor. Tüm Suriye toprakları kurtarılmalı. Ülkenin parçalanmaması için her şey yapılmalı. Aksi halde bu tüm bölge için felaket olur.”