Terörün küresel yüzü…

Terörün küresel yüzü…

Necdet Buluz

Bizi takip eden okurlarımız anımsayacaklardır. Özelikle PKK ve IŞİD terör örgütleri hakkında yazdığınız yazılarda, bu örgütlerin dış güçlerce kullanıldığına dikkat çekmiştik. PKK’nın artık bölgesel değil, küresel terör örgütü haline geldiğini de söylemiştik.

Alınan onca önleme, verilen onca şehitlere rağmen PKK terörü durmuyor. Bu örgütün beslendiği kaynaklar belli. Artık, yöre halkı eskiden olduğu gibi PKK’ya destek vermiyor, örgüt elamanlarını da buralardan elde edemiyor.

Doğu ve Güneydoğu’daki aşiretlerin de birlik ve bütünlük içinde hareket edip, devletin yanında yer almasına rağmen PKK terörünün kökünün dışarıda olduğunu ve dış güçlerce de desteklendiğini görebilmekteyiz.

Nitekim geçenlerde Van’da buluşan 16 ilden 181 aşiret temsilcisi PKK terörünü kınadı ve ortak bir açıklama yaparak, terör örgütlerinin dış güçlerin maşası durumunda olduğuna dikkat çekti.

Aşiretler ortak yayınladığı bildiride “Bizim için devletimizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü, tartışma konusu yapılmayacak bir durumdur. Bizi parçalamayı, birbirimizden ayırmayı amaçlayan her türlü teşebbüs karşısında irademizi ortaya koyacağız ve sonuna kadar mücadele edeceğiz.PKK terör örgütünün eylemlerini lanetliyoruz. Terörün karşısında, meşru siyasetin yanında saf tutmakta kararlı olduğumuzu beyan ediyoruz. Silahlı bir terör örgütünün, bölge insanının geleceğini tahakküm altına almasına rıza göstermeyeceğiz.” şeklinde teröre karşı tepkilerini dile getirdi.

Hiç kuşkusuz bunu olumlu buluyoruz. PKK’ya karşı verilen mücadelede yöre halkının ve Kürt aşiretlerinin ortaya koyduğu bu tavır, terörle mücadelede güvenlik güçlerimiz için de bir moral kaynağı olacaktır.

Toplantıya katılan aşiretler adına Ertoşi Aşireti Lideri İskender Ertuş, PKK terör örgütünün eylemlerini lanetlediklerini belirterek, “Silahlı bir terör örgütünün, bölge insanının geleceğini tahakküm altına almasına rıza göstermeyeceğimizi açıklıkla ifade ediyoruz” dedi. Ertuş, terörün dış güçlerce desteklendiğini de dile getirip şu görüşleri dile getirdi:

“Terör örgütü, Türkiye üzerinde emekleri bulunan dış güçlerin maşası durumundadır. Örgütün elindeki silah, başka güçlerin hizmetindedir. Türkiye’nin mevcut siyasi şartlarında bölge halkına ve ülkemize terör yoluyla zarar vermenin başka hiçbir gerekçesi ve manası olamaz. Bu şehirler, bu ülke bizimdir, hepimizindir. Şehirlerimizi ve köylerimizi terörün merkezi haline getirmek isteyenler cezasını bulacaktır. Ülkemizin büyümesini ve güçlenmesini hazmedemeyen güçler, birliğimize ve beraberliğimize zarar vermeyi hedeflediler. Onlar bu çabalarını yeni maşalar aracılığıyla devam ettirseler de bizim birlik ve beraberliğimizi bozamayacaklar. Geçmişte olduğu gibi bugün de üzerimizde hesap yapan tüm iç ve dış güçlerin hesaplarını boşa çıkaracağız. Bizimle ilgili hesap yapacak tek güç Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve parçası olmaktan iftihar ettiğimiz aziz milletimizdir. Son günlerde bir takım hesaplarla üzerimize atılan iftiralar ve hakkımızda yapılan karalamalar, bizi derinden yaralamıştır. Biz bu ülkenin asli sahipleri ve eşit vatandaşlarıyız. Vatan ve demokrasi sevgimiz, bize iftira atanların çok üzerindedir. Asgari ahlaktan yoksun bu iftiraların, 15 Temmuz’daki gayrı meşru darbe girişimi sonrasında yaşanan ortamdan kendilerine rol çıkartmak isteyenlerin işi olduğunu biliyoruz. Mesele söz değil, mesele geçmişte yaptıklarımız ve yarın yapacaklarımızdır. Bu düşüncelerle devletimiz tarafından tüm örgütlere karşı yürütülen topyekûn terörle mücadelenin arkasında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. PKK terör örgütünün eylemlerini lanetliyoruz. Bizler bölgenin aile büyükleri ve kanaat önderleri olarak, ülkemizin varlığına ve milletimizin iradesine kasteden içerideki ve dışarıdaki terör örgütlerine karşı duruşumuzu ve mücadele azmimizi ifade etmek için burada toplandık. Bizim için devletimizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü, tartışma konusu yapılamayacak, vazgeçilmez bir durumdur. Bizi parçalamayı, birbirimizden ayırmayı amaçlayan her teşebbüs karşısında irademizi ortaya koyacağız ve sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu geçmişte böyleydi, bundan sonra da böyle olacak. PKK terör örgütünün eylemlerini lanetliyoruz. ”

PKK başta olmak üzere, diğer terör örgütlerinin de kökü dışarıdadır. Kuzey Irak, Suriye’deki kamplarda eğitilen, silahlarla donatılan teröristler, eylem için Türkiye’ye gelmekte, kan akıtmaya devam etmektedirler.

Dikkat edilecek olursa PKK’nın Suriye uzantısı PYD güçleri Amerika tarafından destekleniyor, silahlandırılıyor ve eğitiliyor. Bu güçlerin içinde 2 bin PKK teröristinin de bulunduğu bilinmesine rağmen Amerika ve müttefiklerince halen bu örgütün desteklenmesi terörün küresel boyutunu görmemiz için bir neden değil midir?

Yine müttefikimiz Amerika tarafından IŞİD terör örgütünün bölgede nasıl kullanıldığını artık herkes görmekte ve bilmektedir.

Bu anlayış içinde terör biter mi?

Kaldı ki, Kuzey Irak’taki kamplarda bulunan PKK militanlarının da dış güçlerce nasıl desteklendiğini, korunduğunu yıllardır görmekteyiz.

Terörle küresel anlamda mücadele edilmediği süre içinde bu işin sonu gelmez. Teröre destek veren dış güçlerin hedefi, ülkemizin birlik ve bütünlüğünü parçalamak, Türkiye’yi küçültmek, bölgeyi istedikleri gibi yönetebilmektir. Yanı başımızda da bağımsız kukla bir Kürt Devleti’nin kurulmasıdır.

Bugün PKK ve IŞİD terörünün arkasında bunlara daha derinlemesine bakılması gerektiğini düşünüyoruz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz