Anket savaşları…

Anket savaşları…

Necdet Buluz

Yerel ve partili cumhurbaşkanlığı seçimlerine daha iki yıl var ama şimdiden seçim hazırlıkları ve tahminleri yapılıyor. Kimileri de seçimlerin öne alınabileceğini ve baskın seçimlere hazır olunmasını söylüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Başbakan Yıldırım da erken genel seçim konusunda söylenenleri kesin olarak yalanlıyor ve “Seçimler zamanında yapılacak, seçimlerin öne alınması söz konusu değil” diyorlar.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise, özellikle yerel seçimlerin hemen yapılması çağrısı yapıp meydan okuyor.

Kamuoyu araştırma grupları ise durmadan yeni araştırmalar yapıp, anketlerin sonuçlarını açıklıyor.

SONAR Araştırma Şirketi, 26 ilde, 3000 kişi ile bir kamuoyu araştırması düzenledi ve elde edilen anketin sonuçlarını da açıkladı. SONAR, yaptığı ankette “Milletvekilliği Genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri bugün yapılsa kimlere oy verirsiniz?” soruları üzerinde duruldu.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve ittifak tartışmalarının hız kazandığı 2018’in ilk günlerinde SONAR’ın yaptığı son anketi, Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı yerine Fidel Okan’ın yayınlaması dikkati çekti.

SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı yapılan son ankete Cumhurbaşkanlığı Seçiminde ikinci tura kalınacağını ve bu durumda da Erdoğan’ın işinin hayli zor olacağı notunu düştü.

Özetle seçimlerde öyle kolay sonuç alınmayacağı görülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Partili Cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanarak ikinci turun önünü kapatmayı hedefliyor. Bunun için de gerek parti içinde, gerekse belediyelerde risk alarak önemli değişiklikler yapılıyor.

Bugünlerde SONAR tarafından yapılan bir kamuoyu araştırması da dikkatlerden kaçmadı. SONAR’ın anketinde 3 partinin baraj altında kaldığı, iktidardaki AK Parti’nin ise oylarında erime olduğu görülüyor. Ancak, kararsızların oy dağılımında İYİ Parti’nin baraj üzerine çıkabileceğine de dikkat çekiliyor.

Kamuoyu araştırma şirketi SONAR’ın anketine göre, olası bir erken genel seçimde partilerin oy dağılımı şöyle:

AKP’nin oy oranı yüzde 34.43, MHP ise barajın altında. Araştırmaya göre kararsız seçmenler dağıtılmadığında, CHP 22,37, İYİ Parti 12,57, HDP’nin ise 9,53 olduğu görülüyor.

Anket savaşlarında yapılan başka kamuoyu araştırmaları da var. Cumhurbaşkanlığı, AK Parti ve diğer partiler de kendileri ile çalışan bazı kamuoyu araştırma gruplarına anketler yaptırıp, çıkan sonuçları değerlendiriyor.

Gezici Kamuoyu Araştırma Grubu patronu Murat Gezici’nin son yaptırdığı ankette partili Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın ilk turda % 63,7 oranında oyla seçilebileceği görülüyor.

İYİ Parti’nin çalıştığı gruplar ise İYİ Parti’nin bir seçimde oy oranının % 20 olduğunu söylüyor. Bu oy oranlarında ilerleyen tarihlerde yükselmelerin olabileceğine de vurgu yapılıyor.

Ana muhalefet Partisi CHP’liler de sıkça anket yaptırıyor. Kılıçdaroğlu’na yakın olan çevreler çıkan sonuçların CHP’yi iktidara taşıyabileceğini söylüyorlar. Oylarının da giderek arttığının altını çiziyorlar.

Ancak SONAR’ın anketinde CHP’nin yerinde saydığı belirtiliyor. Yükselişte olan parti olarak İYİ Parti öne çıkıyor. AK Parti’de kayıplar var.

Bazı anket sonuçları ise kamuoyu ile paylaşılmıyor.

Bazı anketlere göz attığımızda kararsızların çokluğunu görmekteyiz. Bize göre İşte asıl kilidi açacak olan kitle bu kararsızlar olacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hükümetin seçimlere kadar göstereceği performans, ekonomideki ve dış politikadaki durum, hukuk sitemindeki tıkanıkların açılıp açılmaması kararsızlar üzerinde etkili olacaktır.

Bazı kamuoyu araştırma gruplarının patronları seçmenlerin önemli bir bölümünün ekonomik ve dış politikada konularındaki gelişmelere göre oy renklerini belli edip ona göre oy verebileceklerini söylediklerini aktarıyor.

Ekonomik göstergeler, enflasyon ve dış politikadaki gelişmeler öyle görünüyor ki seçmen üzerinde belirleyici olacaktır.

Şu an yapılamakta olan kamuoyu araştırmaları hiç kuşkusuz kesin bir sonuç ortaya koymuyor. İki yıl içinde bu köprülerin altından daha çok sular akacaktır. Bir gün bile siyasette çok uzun bir gündür.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz