Erdoğan: Irak sınırına kadar gideceğiz

Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili konuşan Erdoğan, Türkiye’nin harekatı Menbiç’e kadar genişletebileceğini açıkladı

Erdoğan: Irak sınırına kadar gideceğiz

Zeytin Dalı harekatında yedinci güne girilirken diploması alında tansiyon düşmüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen “İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik başlattığı askeri operasyona ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Zeytin Dalı operasyonunun Menbiç’i de kapsayacak şekilde sürdürüleceğini söyleyen Erdoğan Suriye’deki operasyonunla ilgili şöyle konuştu:

“Zeytin Dalı operasyonumuzu hedeflerine ulaşana kadar sürdüreceğiz. Ardından Menbiç’i, bize söz verildiği şekilde teröristlerden arındıracağız. Kimse bundan rahatsız olmasın çünkü Menbiç’in gerçek sahipleri bu teröristler değil oradaki Arap kardeşlerimizdir. Sonra da Irak sınırına kadar, hiçbir terörist bırakmayana kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz.

Süreç kararlı bir şekilde devam ediyor. Buradan tüm dünyaya bir kez daha ilan ediyorum. Türkiye’nin, Afrin’deki operasyonu sadece ve sadece terör örgütlerine, teröristlere yöneliktir.”

Türkiye’nin Afrin’den sonra yöneleceğini açıkladığı Menbiç’te YPG güçlerinin yanı sıra Amerikalı askerleri de bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Menbiç’in “büyük endişe” yaratacak bir bölge olacağını açık şekilde Türk yetkililere bildirdiklerini söyledi

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ana kadar en az 343 YPG’li ve IŞİD terör örgütü mensubunun. öldürüldüğü belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise harekatın başlamasından bu yana 30’un üzerinde sivilin hayatını kaybettiğini iddia etti.