Juri Hakan Atilla’ yı suçlu buldu

İran’a yönelik ambargoyu delmekle suçlanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla için jüri kararını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı’ndan da Amerika’da görülen Hakan Atilla davasıyla ilgili açıklama geldi

Hakan Atilla hakkındaki kararını açıklayan jüri, 5 suçtan suçlu bulduğu Atilla’yı “kara para aklama” suçlamasından suçsuz buldu.

KARA PARA AKLAMAK SUÇLAMASINDAN SUÇSUZ BULUNDU

Buna göre Atilla, kendisine atfedilen “ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek”, “ABD’yi aldatma suçuna iştirak etmek”, “ABD bankalarını dolandırmak”, “ABD bankalarını dolandırmaya iştirak etmek”, “kara para aklama suçuna iştirak etmek”ten suçlu bulundu.

Atilla, “kara para aklamak” suçlamasından ise suçsuz bulundu.
KRİTİK TARİH 11 NİSAN

12 jüri üyesi tarafından her bir suçlamayla ilgili ayrı ayrı oy birliğiyle alınan kararın ardından Yargıç Richard Berman’ın 11 Nisan’da duruşma yaparak Atilla’nın alacağı cezaya karar vereceği bildirildi.

Davanın esastan görülmesi süreci 28 Kasım’da başlamıştı. Tanıkların dinlenmesinin ardındansa 12 kişiden oluşan jüri sanığın suçlu olup olmadığına karar verme için görüşmelere başlamıştı.

DIŞİŞLERİ’NDEN HAKAN ATİLLA AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanlığı’ndan Amerika’daki Reza Zarrab davasıyla ilgili flaş açıklama geldi. 6 suçlamanın 5’inden jüri tarafından suçlu bulunan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla ile ilgili yapılan açıklamada “Hakan Atilla’nın tutuklanması haksız ve talihsiz bir gelişmedir. ABD mahkemesi, daha önce örneğine rastlanmamış bir şekilde Türkiye’nin içişlerine müdahil edilmiştir” denildi.