NAZIM VE LİVANELİ ÇANKAYA’DA ANITLAŞTI

NAZIM VE LİVANELİ ÇANKAYA’DA ANITLAŞTI

Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde Nazım Hikmet’in 116. Yaş günü nedeniyle anma etkinliği düzenlendi.

Etkinliğin ardından Heykeltıraş Murat Daşkın tarafından yapılarak Kültür Merkezi bahçesine yerleştirilen Nazım Hikmet ve Zülfü Livaneli Anıtı düzenlenen bir törenle açıldı.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliğinde gerçekleşen törene Zülfü Livaneli’nin yanı sıra, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı yöneticisi Kıymet Coşkun, program ve belgesel yapımcısı Nebil Özgentürk, CHP Bilim ve Kültür Platformu Başkanı Onur Bilge Kula, eski Gençlik ve Spor Bakanı Fikret Ünlü, Çankaya Eski Belediye Başkanı Doğan Taşdelen ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Törende bir konuşma yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Aynı ırmakta akan, aynı güneşin sofrasında oturan, bu toprakların hasretini, umudunu yazıp söyleyen iki değerimizin anıtını açmanın onurunu yaşıyoruz. Nazım Hikmet ve Zülfü Livaneli yalnızca bu ülkenin değil tüm insanlığın iki değeridir” dedi.

1960’lı yıllarda Nazım Hikmet’in “Kuvay-i Milliye Destanı” kitabının Türkiye’de basılacağını işittiği ve sıraya girerek kitabı aldığı anda duyduğu heyecanı anlatan Zülfü Livaneli “Aydınlanmacıların en büyük silahı kültür ve sanattır. Yüreğinde insan ve doğa sevgisi olmayanın kültür ve sanatta da esamesi okunmaz. Kültür ve sanat biz aydınlanmacıların işidir” diye konuştu.

Etkinlikte sanatçılar Gökhan Över (klavye), Umut Er (vokal ve gitar), İsmail Kabacı (keman) ve Halil Sezai Ünsal’dan (perküsyon) oluşan grup aralarında Livaneli bestelerinin de yer aldığı Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelenen şarkıları seslendirdi.

Etkinlik dinletinin ardından Kültür Merkezi bahçesinde düzenlenen anıt açılışı ile sona erdi.