Sadece teröristlerle mi savaşıyoruz?…

Sadece teröristlerle mi

savaşıyoruz?…

Necdet Buluz

Şu gerçeğin altını kalınca çizelim:

Afrin’de başlatılan “Zeytin Dalı Operasyonu” ile dünyanın en güçlü ordusu olduğunu bir kez daha ortaya koyan Türk ordusu, burada Haçlılara karşı unutulmayacak bir mücadele veriyor.

İstihbarat ve çeşitli kanallardan gelen haberlere göre ABD, İngiliz ve Alman asıllı YPG’li militanlar Afrin’de Türk Ordusu’na karşı savaşıyor. Daha açık bir ifade ile adı geçen ülkeler terör örgütlerini vekâlet savaşta kullanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından hudutlarda, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ üyesi teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak için 20 Ocak Cumartesi günü başlatılan “Zeytin Dalı Harekatı” bu satırlar yazılıncaya kadar başarı ile devam ediyordu.

Aşağıdaki haber ve gelişmeler, Mehmetçiğin, Suriye topraklarında yedi düvele karşı mücadele verdiğini ortaya koyuyor.

Çoğunluğunu PKK-PYD/YPG’li teröristlerin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Alman, ABD’li ve İngiliz militanların Türk Ordusu’na karşı savaşmak için Afrin’e gittiğini duyurdu.

PKK’nın Suriye kolu SDG’nin sözcüsü Redul Celil, Türk ordusuyla savaşan YPG’lilere destek için “ABD’li, İngiliz ve Alman’ın dışında Avrupa, Asya ya da Amerika’nın farklı ülkelerden gelenler olduğunu” belirtti. Yabancı medyaya konuşan Celil, Afrin’e giden yabancı militanların sayısının “onlarca” olduğunu iddia etti.

TSK’nın başarısı en çok dost ve müttefik olarak gördüğümüz Amerika’yı telaşlandırdı. ABD bir yandan Suriye’de hayata geçirmediği ‘güvenli hat’tı uzun süredir bu konuda ısrar eden Türkiye’ye önerirken, diğer yandan da Ankara’nın Afrin’den çekilmesini tercih edeceğini açıklayarak terörist gruplara bir kez daha arka çıkmış oldu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Milli Güvenlik Danışmanı Thomas Bossert, “Zeytin Dalı Harekâtı”nı değerlendirdi. Türkiye’nin YPG’li teröristlerle çatışmamasını isteyen Bossert, Ankara’nın Afrin’den çekilerek çatışmadan uzak kalmasını tercih edeceklerini söyledi. ABD’nin askeri danışmanlarının bölgede olduğunu belirten Trump’ın danışmanı, “Herhangi bir yanlış anlaşılma ve hesaplamanın ağır sonuçları olabilir” dedi.

Bu noktada şuraya dikkat:

Amerika, üstü kapaılı Türkiye’yi tehdit etmek istedi. Menbiç’e girilmemesi konusunda uyarıda bulunarak “Burada bizim askerlerimiz var, çatışma çıkar” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın DEAŞ’la mücadele özel temsilcisi Brett McGurk de bazı açıklarda bulundu. Terör örgütü YPG’nin örgütlenmesi ve silahlanması aşamasında belirleyici kişi olan McGurk, Türkiye’nin Afrin’e yönelik olarak başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili olarak, ” ABD artık yoğun şekilde gerilimi düşürmeye odaklanıyor. Türkiye’yle meşru güvenlik kaygıları doğrultusunda birlikte çalışmaya hazırız, ancak devam eden operasyon yenilginin eşiğine gelen DEAŞ’a can verme riski taşıyor” yorumunu yaptı.

Bu saatten sonra Amerika’ya inanmıyoruz. Birlikte çalışma önerilerinin arkasında da başka planlarının olabileceğini düşünmekteyiz. Çünkü Amerika, bugüne kadar ne söylediyse hep tersini yaptı. Verdiği hiçbir sözünü de tutmadı. Kamuoyu da artık Amerika’ya güven duymuyor.

Özellikle Başkan Trump ve ekibinin iş başına gelmesinden sonra Amerika artık uzun vadeli politikalar da üretemiyor. Günlük politikalarla ve çelişkilerle sonuç almaya çalışıyor.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın bu gelişmeler üzerine yaptığı açıklamayı son derece olumlu ve doğru buluyoruz. Bozdağ bakınız neler diyor:

“Artık sözle vakit geçirme dönemi bitmiştir, icraatın zamanıdır. Bizimle bir dayanışma içine ABD girmek istiyorsa, bunun yolu basit. Silah vermeyi durduracak, verdiği silahları toplayacak ve PYD/YPG teröristlerine ‘Türkiye’ye karşı mücadele etmeyin, bu işi bırakın ve siz Fırat’ın doğusuna çekilin’ diyecek. ABD yönetimi Türkiye ile karşı karşıya gelmeyi istemiyorsa ki istemiyor, biz de istemiyoruz Türkiye olarak, bunun yolu belli teröristlere verilen desteklerin kesilmesidir.”

Konu ile ilgili son bir not:

İngiliz The Times gazetesi YPG/PYD içindeki yabancı teröristlerin durumuna yazdığı bir haberle değinmiş ve YPG’deki İngilizlerin, İngiltere hükümetini zora soktuğunu vurgulamıştı. Reuters ise terör örgütü sözcüsüne dayanarak Afrin’de Alman, İngiliz, ABD vatandaşı teröristlerin olduğuna ilişkin haber geçmişti.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz