Yıldırım: Hiç kimse hukukun üstünde değildir

Başbakan Binali Yıldırım, Cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan Binali Yıldırım, gazetecilerin ABD’deki kumpas davasında verilen skandal karara ilişkin sorusuna “Dava adeta bir tiyatroydu. Hukuki bir dava değildi” şeklinde yanıt verdi.

Başbakan Yıldırım, Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar’ın görevden alınmasına ilişkin şunları kaydetti: “Yanlış işlemin karşılığı bellidir, Türkiye bir hukuk devletidir. Seçimle başa gelen kişilerden beklenti insanları hayal kırıklığına uğratmamalarıdır. Yanlış yapanların hukuk çerçevesinde karşılığını görmesi normal.”

Yıldırım, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le ilgili soruya, “Bizim arzumuz Abdullah Bey bu kutlu yürüyüşte görüşlerini her zaman bizimle paylaşabilir. Kamuoyunda bir tarafmış gibi ayrı şekilde değerlendirmeler yapmasını biz tasvip etmeyiz.” yanıtı verdi.

Başbakan Yıldırım’ın açıklamaları:

(Hazinedar’ın görevden uzaklaştırılması) Memleket adına hizmet yapana kimsenin söyleyecek sözü olmaz. Yanlış yapanlar varsa, bunların da hukuk içerisinde karşılığını görmesi gayet doğaldır. Herkes baştan milletin denetimindedir. Türkiye bir hukuk devleti bu süreçler işliyor bu ilk değildir. Daha önce de çeşitli partilerden belediye başkanları hakkında hukuki ve idari işlemler yapılmıştır. Bundan sonra icap ederse yine yapılabilir.

(Bakan Soylu’nun açıklamaları) İçişleri Bakanlığımızın uyuşturucu bağımlılığında gelinen noktayı dikkate çekmek için kendi üslubunca kamuoyu ile paylaşmasıdır. Bu işin ne kadar alçakça bir iş olduğunu, en şiddetli şekilde üzerlerine gidilmesi gerektiğini açıklamaya çalışmıştır. İster İçişleri Bakanı, ister Başbakan olun, hiç kimse hukukun üstünde değildir. Mesele bundan ibarettir.

ERKEN YAŞTA EVLİLİK TARTIŞMASI

(Erken yaşta evlilik tartışması) Bugün biz de cumayı eda ettik. Hutbede hocamız güzel bir şekilde açıkladı. Ergenliğe erme ayrı iştir, evlenme yaşı kanunlarda bellidir. 18 yaşına gelenler evlenme hakkına kavuşmuş olurlar. Bundan önce yapılan evlenmeler yasa dışıdır. Bugün küçük yaşta evlenmiş, aileleri bölünmüş, kocası ya da eşi hapiste olan binlerce insan vardır. Bu bilgisizlikten, cehaletten kaynaklanan bir durumdur. Küçük yaşta evlilikler yasaktır, kabul edilemez.

(Kabine değişikliği) Cumhurbaşkanı’nın sözünün üstüne söz mü söyleyeceğiz.

ABDULLAH GÜL AÇIKLAMASI

(Abdullah Gül açıklaması) Kim ne karar verecek, hangi yolda gidecek. Bu o kararı verecek olanlara aittir. Biz kimse hakkında tahmin yürütme konumunda değiliz. 2019’da seçim olacak herkes meydana çıkacak, ben varım diyen milletten boyunun ölçüsünü alacak. Bu kadar basit. Abdullah Bey partide beraber yola çıktığımız bir arkadaşımızdır. Bizim arzumuz Abdullah Bey bu kutlu yürüyüşte görüşlerini her zaman bizimle paylaşabilir. Kamuoyunda bir tarafmış gibi ayrı şekilde değerlendirmeler yapmasını biz tasvip etmeyiz.