”Beyefendi babasının evi gibi ülke yönetiyor”

AKP ile MHP’nin hazırladığı seçim ittifakını değerlendiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, düzenlemeyi ‘sığınma yasası’ olarak niteleyerek “Erdoğan, düşmanını da kendisi seçmek istiyor. Bu yüzden Kemal Kılıçdaroğlu’nu adaylığa zorluyor” dedi.

Cumhuriyet’ten Erdem Gül’ün haberine göre Türk Tanıtma Vakfı Başkanı Kemal Baytaş tarafından ağırlanan Akşener, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AKP ile MHP arasındaki ittifak ve düzenlemeyi ‘sığınma yasası’ olarak tanımladığını söyleyen Akşener, şöyle konuştu: “Bu ittifak düzenlemesi, AKP Genel Başkanı’nın o büyük güç algısının yerle bir olması anlamına gelir. İkincisi, kendi seçmen kitlesinde cevap veremeyeceği sorular ortaya çıkaracaktır. Kendi partililerinin sorularına cevap veremez, endişelerini gideremez. Kendi partililerine ne diyecek? İlk iddiası muhafazakâr demokrattı, şimdi evrildiği yer milliyetçilik.”

‘Anlaşılıyor ki dost olmuşuz’

AKP’nin dış politikasına dair de eleştirilerde bulunan Akşener, Türkiye’nin itibarının iki paralık olduğunu şu sözlerle savundu: “Dış politikada kimse konuşturulmadı. Türkiye dış politikayı konuşabilseydi, Suriye’yi, Irak’ı zamanında konuşabilseydi, müzakere edebilseydi, bu noktalara gelinmezdi. Şimdi Afrin harekatı bir zorunluluk. Ama AKP Genel Başkanı çıkmış ‘savaş’ diyor. Savaşla müdahale arasındaki farkı bilmiyor. Amaç PYD/PKK’den sınır hattını müdahale ederek temizlemek, savaşarak değil. Şimdi Menbiç olayı da ortada kaldı. Ben soruyorum. Amerika ile dost muyuz, düşman mıyız? Bunun cevabını veremez. Anlaşılıyor ki dost olmuşuz. Bütün bunlar ciddiyetsiz ve Türkiye’nin itibarını iki paralık eden şeyler.”

‘İkinci tura CHP kalırsa şartsız şurtsuz destekleriz’

Erdoğan’ın, düşmanını da kendisinin belirlemek istediğini söyleyen Akşener, amacının CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu adaylığa zorlamak olduğunu öne sürdü.

Akşener şöyle konuştu: “Referandumda gördü ki cephe çok parça parça çok olunca insicamı bozuluyor. Onun için tek cepheli yapıp rakibini de kendisi belirlemek istiyor. AKP’deki ödünç oyu alacağız: Biz bütün partilerdeki ödünç oylara talibiz. En çok ödünç oy AKP’de var. AKP 2002’de yüzde 35 aldı, gerisi sonradan geldi. Şimdi 15 puanlık askıda oy var, biz bu askıda duran 15 puana talibiz. Onu oradan alacağız. Ülkeyi babasının evi gibi yönetiyor: Beyefendi babasının evi gibi ülke yönetiyor. Kendine göre seviyor, kendine göre dövüyor. Söyleyeceklerim bir siyasi parti lideri sözü gibi değil ama gerçeği de söylemeliyiz. Eğer ikinci tura CHP kalırsa şartsız şurtsuz destekleriz. Eğer ikinci tura Beyefendi ile ben kalırsam şansımız yüzde 50- yüzde 50 olur. Biz isme dayalı ittifak yerine ilkeler platformunu önemsiyoruz. İlkeler platformunun anayasasını hazırlayıp bunun etrafında ilkeler ittifakını kurmak da bunun bir parçası.”