Çiftçiye Mazot ve gübre destek ödemesi ….

2018 yılı destekleme bütçesi 14,5 milyar….

Mazot ve gübre destek ödemesi dün başladı…

Üreticiler ve çiftçiler destek paralarını, Ziraat
Bankası ATM’lerinden bankamatik kartlarıyla alabiliyor….

HABER.Halim UTLU

Mazot ve gübre destek ödemeleri, dün itibar ile üreticilere ödenmeye başlandı. Bu kapsamda yaklaşık 2,5 milyar TL’lik ödemenin yapılacağı duyuruldu.Ödemeler, üreticilere ve çiftçilere,gelen icmaller ve TC kimlik numaralarına göre gerçekleştiriliyor.
Mazot-gübre destekleme ödemelerine ilişkin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kanalı ile bir açıklamayı yaptı. Bakan Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba”Bilindiği üzere çiftçilerimizin üretim maliyetini azaltmak için mazot desteğini ilk kez 2003 yılında AK Parti olarak biz başlatmıştık. Gübre desteğini de 2005 yılında ilk kez doğrudan çiftçilerimize vermiştik. Şimdi de, yeni bir ilke daha imza atarak çiftçilerimizin kullandığı mazotun yarısını ödemeye başlıyoruz.”dedi ve şu bilgilendirmeyi yaptı;
4 milyar liralık destek ödemesi
“Mazot ve gübre desteklerini bugünden itibaren üreticilerimize ödemeye başlıyoruz. Bu kapsamda yaklaşık 2,5 milyar TL’lik ödeme gerçekleştireceğiz.
Bugün saat 18.00’den sonra başlayacak ödemeler, gelen icmaller ve TC kimlik numaralarına göre gerçekleştirilecek.
Bu 2,5 milyar liralık destekle birlikte, 1 Ocak 2018 tarihinden bu yana çiftçilerimize toplam 4 milyar liralık destek ödemesi yapmış olacağız. Böylelikle 2018 yılı destekleme bütçesi olan 14,5 milyar liranın yüzde 28’ini ödemiş olacağız.
Söz konusu destek ödemelerinin üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”
Ziraat Bankasının duyurusu
Diğer yandan Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü de,dün bir açıklama yaptı. Mazot, Gübre, Toprak Analizi ve Yem Bitkileri Destekleme Ödemelerinin, TCKN/VKN son hanesine göre, 23 Şubat 2018 tarihinde saat 18.00’den itibaren müşterilerinin tarımsal destekleme hesaplarına aktarılacağını duyurdu.
Buna göre,üreticiler ve çiftçiler destek paralarını, Ziraat Bankası ATM’lerinden bankamatik kartlarıyla alabiliyor.