Düşman belli…

Düşman belli…

Necdet Buluz

Amerika’nın Suriye’nin kuzeyindeki terörist gruplara doğrudan silah ve mühimmat yardımında bulunduğu artık gün gibi açığa çıkmış bulunuyor.

Geçenlerde yazdığımız bir yazıda “Mehmetçik Suriye’de Amerika ile savaşıyor” demiştik. Son olaylar Amerika’nın donattığı teröristlerin Mehmetçiğe saldırmakta olduğunu gösteriyor.

Son günlerde Afrin üzerine TSK’nın hızla ilerlemeye başlaması ve terör yuvalarını darmadağın etmesi öyle görünüyor ki teröristlere kol kanat geren Amerika’yı oldukça rahatsız etmişe benziyor.

Terör örgütü PKK/PYD’yi 5 bin TIR ve 2 bin kargo uçağı dolusu cephaneyle donatan ABD, Afrin’de Türk askerlerini şehit eden füzeleri teröristlere göndermeye devam ediyor. Türkiye’nin bütün itirazlarına ve çabalarına rağmen Amer,ka’nın bu tutumu “düşman belli” dedirtiyor.

Muhaliflerin Afrin-İdlib sınırında durdurduğu bir kamyon ve bir TIR’dan, aralarında çok sayıda anti tank füzesinin de olduğu yüzlerce ağır silah çıktı.

Selva ve Şeyh Akil bölgesinde ÖSO gruplarından Nureddin Zengi’ye bağlı savaşçılar, şüphelendikleri kamyonları durdurup aradı. Afrin’e girmek üzereyken durdurulan yakıt tankeri süsü verilmiş kamyonun aslında yakıt değil silah taşıdığı anlaşıldı. Muhalifler bunun üzerine TIR’ın dorsesini de aramaya başladı. Hemen açılan konteynerde ağzına kadar silah yüklü olduğu görüldü.

Son olay, PKK’ya şimdiye dek TOW, Milan, Javelin, Konkurs, Fagot, AT-4 tiplerinde binin üzerinde tanksavar füzesi gönderdiği bilinen Pentagon/CIA’nın, teröristlere destekten hiç vazgeçmediğini ortaya koydu.

Elde edilen bilgiye göre, silah yüklü araçları Afrin’e sevk edenler, İdlib’de konuşlu ABD bağlantılı gruplar olarak biliniyor. Pentagon/CIA tarafından bölgede doğrudan yönetilen bu gruplara verilen silahlar İdlib’in değişik yerlerinde depolanıyor. Gizli depolardaki mühimmat ve füzeler, PKK’nın ihtiyacı doğrultusunda ve Amerikalıların emriyle bir süredir örtülü şekilde Afrin’e gönderiliyor.

Muhalif görünümlü ABD yanlısı grupların bölgede daha çok sayıda silah deposu bulunduğu belirtiliyor. ÖSO tarafından Afrin’de durdurulan kamyon ve TIR’dan yüzlerce ağır makineli tüfek, şarjörler, onbinlerce mermi, RPG roketatar ve hepsinden önemlisi, PKK’nın son 2 günde Mehmetçiğe karşı en az 4 saldırıda kullandığı ‘9M113’ kodlu Konkurs tipi tanksavar füzeleri çıktı.

Konkurs dışında, ‘9M111’ kodlu Fagot tipi tanksavar da yine konteynerden çıkanlar arasında. ABD’nin PKK’ya gönderdiği silahlar yalnızca Rus menşeili Konkurs ve Fagot’la sınırlı değil. İsveç yapımı AT-4 tanksavarları da yine Amerikalılar tarafından PKK’ya CIA güdümlü gruplarca ulaştırılıyor. Bizzat ABD’nin ürettiği TOW’lar ve Fransız-Alman yapımı Milan füzeleri de PKK’nın elindeki silahlar arasında bulunuyor.

Bütün bunları alt alta koyup değerlendirdiğimizde, Suriye’deki terörist gruplara sadece Amerika’nın değil, Rusya’nın, İran’ın ve bazı AB üyesi ülkelerin de silah ve mühimmat desteğinde bulunduğunu görmekteyiz.

Afrin’de PKK’ya örtülü şekilde TIR’lar dolusu silah gönderen Washington, İdlib’de bizzat yönettiği ‘muhalif’ görünümlü gruplara da bir süredir omuzüstü hava savunma silahı MANPADS verdi.

Son olarak İdlib’de Rus uçağını düşürenlerin elinde ABD’nin verdiği MANPADS silahı bulunduğu da belirlendi.

Bir süre önce yine Lazkiye’de Rus üssü Hymeymim’e muhalif maskeli kişilerin organizasyonuyla gerçekleştirilen bomba yüklü İHA saldırısının da bu kapsamda olduğu belirtiliyor. Saldırı sonrası bazı gözlemciler Türkiye’nin desteklediği ÖSO gruplarını suçlamış ancak bu kumpas tutmamıştı.

Olay sonrası Kremlin’den yapılan açıklamada “Saldırının arkasında kimlerin olduğunu biliyoruz. Türkiye devleti ve ordusunun saldırıyla ilgisi yok” denilmişti.

Burada şu noktayı da unutmayalım:

Suriye’de üstü kapalı Amerika-Rusya mücadelesini de görüyoruz. İki süper güç fırsat buldukça birbirlerini de ısırmaya devam ediyor.

İran’ın bugüne kadar sessiz kaldığına da aldanmamak gerektiğini düşünüyoruz. Suriye’de devam eden olaylarda en fazla kendisine pay çıkaran ülkelerin başında İran’ın geldiği görülüyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz