Düşmanlığın sınırı yok…

Düşmanlığın sınırı yok…

Necdet Buluz

TSK tarafından Afrin’e başlatılan “Zeytin Dalı Harekatı” planlandığı gibi başarı ile sürdürülüyor. Mehmetçik, önüne çıkan tüm engelleri de aşıyor. Terör örgütleri verdiği kayıplarla panik yaşıyor.

Terör örgütü YPG/PYD, “Zeytin Dalı Harekatı’’ nda sayıları bine yaklaşan terörist kaybını karşılamak ve yeni takviye için, 600 PKK’lıyı 2 bin kişiyle yaklaşık bin araçlık bir konvoyla Afrin’e sokarak hendek savaşları başlatmayı planlıyor.

Görebildiğimiz kadarı ve gelişmeler Afrin kent merkezindeki operasyonların kolay olmayacağını gösteriyor. TSK, operasyonların çok az kayıpla ve başarılı biçimde sonuçlanabilmesi için de çok ince hesaplar yapıyor.

ABD’nin kontrolündeki Menbiç ve Kobani’de toplanan teröristler Rusya ve Suriye rejiminin kontrolündeki Tel Rıfat bölgesinden geçen terör konvoyu Afrin’e girdi. TSK ve istihbarat birimleri hava takibiyle izlediği terör konvoyunu, SİHA ve uydu görüntüleriyle tespit edildi. Konvoyda kaç sivil, kaç terörist ve ne kadar silah olduğu tespit edilerek ayrıntılı değerlendirmelerin yapıldığı da ifade ediliyor.

Terör örgütü bir yandan uluslararası toplumdan destek alabilmek için ‘masum insanlar katlediliyor’ propagandası yaparken, diğer yandan da TSK’nın vurmayacağını bildiği sivilleri terör konvoyuna kalkan yaptı. Konvoyun içine terör örgütünün baskı ve tehdidiyle memur ve öğrencilerin de dahil edildiği vurgulanıyor.

Konu ile ilgili gelişmelere kısaca göz atalım:

Terör örgütünün, Afrin’e “dayanışma” adı altında gönderilen konvoyun hazırlıklarına geçtiğimiz haftadan itibaren başladığı öğrenildi. Konvoya katılmak için örgütün kontrolündeki bölgeler Menbiç, Kamışlı, Dırbasiye, Malikiye, Haseke ve Kahtaniye’den çıkan araçlar Kobani’de toplandı.

Burada farklı bölgelerden gelen PKK’nın çatışma deneyimi olan teröristleri tarafından silah ve mühimmatlar araçlara yüklenerek konvoya dahil edildi. Bu nedenle terör konvoyu yola gece saatlerinde çıktı. Konvoya Afrin’deki teröristlerin özellikle istediği uçaksavarların da yerleştirildiği kaydedildi.

Menbiç’ten ve rejim kontrolündeki Halep’ten geçen konvoyun, terör örgütü YPG/PYD’nin elindeki Şeyh Maksud’da Afrin’e giriş için izin verilinceye kadar bekletildiği öğrenildi. Rusya’nın ve rejimin onayından sonra da Afrin’e girişlerin başladığı ifade ediliyor.

Burada bir parantez açalım:

Yazımızın başlığını “Düşmanlığın sınırı yok” diye attık.

Son gelişmeler bunu açık biçimde ortaya koymaktadır. Dikkat edilecek olursa teröristlerin Afrin’e taşınmasına Amerika göz yummuş, Rusya izin vermiş ve Suriye rejimi de yolu açarak katkı sağlamıştır.

Suriye’nin doğusunda bu gelişmeler yaşanırken, TSK’nın önceki gün bir şehit verdiği İdlib’de de dikkat çeken bir gelişme oldu. Buna göre İdlib’in ortasında bulunan ve hala rejim kontrolünde olan Kefraya ve Fuah bölgelerine Rus kargo uçakları tarafından paraşütle silah ve çeşitli yardım malzemeleri indirildi. Rus uçaklarının ayrıca bölgeye havadan personel indirdiği de kentteki muhaliflerce görüntülendi.

Hani diyoruz ya “Rusya bizim destekçimiz ve güvenilir müttefikimiz durumunda” görüşler de böylece çürümüş oluyor.

Her zaman söylediğimiz yineleyelim:

Bizim dostumuz yoktur. Bölgede her ülke kendi çıkarları için mücadele veriyor. Ne Amerika, ne Rusya, ne İran ne de Suriye rejimine kesinlikle güven olmaz. Olmayacağı da zaten oynanmakta olan oyunlarla görülüyor. Her zaman olduğu gibi kendi göbeğimizi kendimiz kesmek durumundayız.

Bütün bunları göz önünde bulundurarak bastığımız her yere dikkat etmek durumundayız.

Yazımızla ilgili son bir not:

YPG’nin Fırat’ın doğusunda da panik yaşadığı ortaya çıktı. Örgüt üyelerinin, özellikle sınır hattında bulunan Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Tel Abyad, Ceylanpınar’ın karşısındaki Resulayn, Suruç’un karşısındaki Kobani ve Şırnak’ın Nusaybin ilçesi karşısındaki Kamışlı’da bulunan sözde karargahları yerine dağınık olarak bekledikleri belirtildi.

YPG kontrolündeki bu bölgelerde bulunan teröristlerin büyük çoğunluğu kamuflajlarını çıkardı. Örgüt üyelerinin bu şekilde kendilerini kamufle ederek sivil olarak görünmeye çalıştığı kaydedildi. Ayrıca sınır hattındaki bu bölgelerde yaşayan ve zorla silah altına alınan bazı YPG’lilerin, Afrin’e gönderilmek istendiği, gitmek istemeyenlerin de infaz edildiği bildirildi.

Bölge son derece karışık ve dış güçler ortalığın daha da karışması için her taşın altından çıkıyor. Çok daha dikkatli olmamız gereken günler içinden geçiyoruz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz