“HER OKUL BİR SANDALYE”

“HER OKUL BİR SANDALYE” PROJESİ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

Çankaya Belediyesi tarafından hayata geçirilen sosyal sorumluluk projesi Ç’engel Kafe, okullarında dayanışma projesi yürüten çocuklara ev sahipliği yaptı.

Bir özel okulda Öğrenci Meclisi’nin aldığı karara tam katılım sağlayan öğrenci ve aileleri, 3 engelliye akülü sandalye armağan ederek yüzlerini güldürdü.

Çankaya Belediyesi Ç’engel Kafe, Çayyolu Doğa Koleji öğrencileri tarafından yürütülen “Her Okul Bir Sandalye” adlı sosyal sorumluluk projesi sonucu alınan akülü engelli araçlarının sahipleri ile buluşmasına ev sahipliği yaptı.

Okul Öğrenci Meclisi tarafından ilk, orta ve lise kısımlarında yürütülen proje sonucu alınan araçlar, Çankaya Belediyesi Engelliler Hizmet Birimine başvuruda bulunan engelliler arasında yapılan araştırma sonucu belirlenen biri bacakları yeni ampute olan diğeri ağır MS hastası olan engelli ve ailelerine teslim edildi.

Teslim törenine katılan okul müdürü, öğretmenler, okul başkanı öğrenciler ve öğrenci meclislerinden 30 öğrenci daha sonra Ç’engel Kafe’de engelli aileleri ve kafede çalışanlarla sohbet edip, hatıra fotoğrafları çektirdiler.

LİSELERDE DİŞE DOKUNUR EĞİTİM

Halk sağlığı konusunda her alanda çalışmalarına devam eden Çankaya Belediyesi, liselerde “Ağız ve Diş Sağlığı” eğitim seferberliğine başladı. Çankaya Belediyesi Diş Hekimleri okullarda öğrencilerle bir araya gelerek ağız ve diş sağlığının önemini anlatıyor. Öğrencilerin sorularını da cevaplayan hekimler, çalışmalarına ilk olarak Ayrancı Anadolu Lisesi’nden başladı.

Çankaya Belediyesi okullarda verdiği ağız ve diş sağlığı seminerlerini sürdürüyor. 2014 yılından bu yana devam eden eğitimler son olarak Ayrancı Anadolu Lisesi’nde yapıldı.

Genç yaşta düzenli ağız ve diş bakımı yapanların ileri yaşlarda daha sağlıklı olduğunu vurgulayan diş hekimleri, pek çok hastalığın sağlıksız ağız ve diş yoluyla gerçekleşme riskinin olduğuna da değindi. Sağlıklı vücudun ağızdan başladığının altını çizen diş hekimleri, düzenli bakım alışkanlıklarının erken yaşta oluşması gerektiğini vurguladı.

Diş hekimleri okullarda Çankaya Belediyesinin diş taşı temizliği, dolgu, diş çekimi gibi hizmetleri verdiğini ileri derece tedavi gerektiren durumlarda hastaları tam teşekküllü sağlık kuruluşlarına yönlendirdiği bilgisini de verdi. Herhangi bir koşul aranmayan Çankaya Belediyesi sağlık hizmetlerinden dileyen her vatandaş yararlanabiliyor.

SAĞLIKEVLERİNDE HİZMET ÜCRETSİZ

Çankaya Belediyesi sağlık evlerinde, ağız ve diş sağlığı konusunda, diş çekimi, dolgu, diş taşı temizliği, hemşirelik hizmeti kapsamında ise pansuman, enjeksiyon, tansiyon ölçümü ve yara bakımı gibi konularda sağlık hizmeti veriliyor. Çankaya Belediyesi’nin sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen Çankayalılar için Sağlıkevi adresleri şöyle;

Çankaya Halk Sağlığı Merkezi; Mithatpaşa Caddesi No:52 Kızılay
Mürsel Uluç Mah. Sağlıkevi; Mürsel Uluç Mah. 113. Sok. No: 64 Dikmen-İlker
Çelikkale Sağlıkevi; Aydınlar Mah. Çelikkale Sok. No: 14 Dikmen
Prof. Dr. Nusret Fişek Sağlıkevi; Sancak Mah. Turan Güneş Bulvarı 516. Sok. No: 4 Yıldız
Turgut Varol Sağlıkevi; Kahire Cad. Birlik Mah. No: 3 Çankaya