Özel:İttifakçılar Seçimi tek başına kazanamayacaklarını anladılar

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, seçimi tek başına kazanamayacağından emin olan iki partinin ittifak aradığını savunarak, “Bu kadar demokrasiden nasibini almamış, siyasi ahlaktan yoksun bir çalışma ne Türkiye’de ne dünyanın herhangi bir yerinde yapılmıştır” ifadesini kullandı.
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, 18 aylık bir bekleyişin, ısrarın ve Anayasa ihlalinin sonunda bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda OHAL KHK’larının görüşüldüğünü söyledi.

KHK’ların kabul edilip yayımlanmasından sonra hukuk denetimine açılacağını ifade eden Özel, bunun çok gecikmeli, ayıplı ancak önemli bir kazanım olduğunu vurguladı.

OHAL KHK’larını, Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra yasal süresi içinde Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini bildiren Özel, OHAL’in kaldırılmasıyla ilgili taleplerini de sürdürmeye devam edeceklerini dile getirdi.

“DÜŞMAN HUKUKUNDA BİLE YOK”

OHAL sürecinde korkunun yükseltildiğini, fikir açıklama, düşünce özgürlüğü önünde ciddi engeller oluşturulduğunu savunan Özel, Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin açıklamasının, terörü övmediğini savundu.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın, TTB’nin hekimleri temsil edemeyeceğini söylediğini anımsatan Özel, TBB’nin 86 bin üyesi olduğunu, bu rakamın hekimlerin yüzde 80’ini oluşturduğuna dikkati çekti. Özgür Özel, delegelerin yüzde 57’sinin oyuyla yönetimin seçildiğinin altını çizerek, temsiliyet krizi tartışması açılacaksa, bugünkü iktidar üzerinden açılabileceğini ileri sürdü.

TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel ile TTB yöneticisi Taner Gören’in İstanbul Üniversitesince 3 aylığına görevden uzaklaştırıldığını anımsatan Özel, “Ey majestelerinin, reisin rektörü; neye göre bu uzaklaştırmayı yaptın?” sorusunu yöneltti. Özel, bunun, düşman hukukunda bile olmadığını, insanların eşiyle, işiyle, aşıyla, çocuğuyla uğraşıldığını iddia etti.

Suriye konusunda Rusya’daki konferansa, Reyhanlı’daki terör saldırısının sanığı Mihraç Ural’ın katılmasına değinen Özel, “Hani konferansın katılımcı listesi Türkiye’nin kontrolünde olacaktı? İsmi mi tanıyamadın? Nasıl tanımazsın, senin televizyonlarında ayda bir iki kez Ural’ı öldürmüyor musunuz? Bu adamı 8 kez öldürdünüz, adam utanmadan sizin altına koyduğunuz sandalyeye oturmuş, kahve içiyor. Bir dakika oturduğunuz koltuklarda oturmamanız lazım” diye konuştu.

“HAPİSHANEYE TIKAMADIKLARIMIZI TIMARHANEYE TIKARIZ…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Müge Anlı’nın programına katıldığını anımsatan Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çık, yapacak hiçbir iş kalmadı, o programa çıkman gerekiyorsa çık, devletin de medyanın da başısın çık. Okuma yazma seferberliği ilan edecekmiş. Muhalefeti delirtelim, bunlar delirirse hapishaneye tıkamadıklarımızı tımarhaneye tıkarız diye alay ediyorsanız olur. Türkiye’de okuma yazma oranı yüzde 97. Ortalama zekadaki vatandaşa konuşmuyor, bizi delirtmek için konuşuyor, karşısındakinin aklıyla alay ederek konuşuyor. Modern toplumlarda medya okuryazarlığı, ilaç okuryazarlığı, bilişim okuryazarlığı önemlidir. Bir okuryazarlık kampanyası başlatacaksak Cumhuriyet, demokrasi okuryazarlığı başlatmak, ilk kursiyeri olarak Erdoğan’ı oraya kaydetmek lazım. Cumhuriyet okuryazarı olsaydın Anlı’nın programı konuksuz kalırdı. Cumhuriyet okuryazarı, demokrasi okuryazarı ol da otur o tahtanın başına, ilk dersi sen al da sonra Türkiye’yi düşürdüğün bu duruma hep beraber çare arayalım.”

İTTİFAK ARAYIŞI

Özgür Özel, seçimi tek başına kazanamayacağından emin olan iki partinin, ittifak aradığını öne sürerek, “Bu kadar demokrasiden nasibini almamış, siyasi ahlaktan yoksun bir çalışma ne Türkiye’de ne dünyanın herhangi bir yerinde yapılmıştır” dedi.

“Bir ittifak yapacağız; bize mübah olacak, başkasına olmayacak. İttifak demokrasinin gereğiyse neden sana mübah, diğer küçük partilere yasak oluyor?” ifadesini kullanan CHP Grup Başkanvekili Özel, şunları kaydetti:

“Bunlar demokrasi açısından Kenan Evren’e günde on vakit rahmet okutuyorlar. Vız gelir tırıs gider. İttifak, kaybedeceğine olan inancı, kazanmadan şüphesi olanlara lazım. Bizim ittifakımızın kağıda, kaleme, kanun maddesine ihtiyacı yok, gönül ittifakı. Vatandaşın canına bu formülleriniz tak etti. AKP ve MHP’nin, adına milli diyerek gerçekten milli birliği zedeleyen ayrışma siyasetinin, uzun süredir birlikte tabuta koydukları demokrasinin çivilerini birlikte çaktıkları süreci yaşıyoruz. Vatandaş sandığın başına geçtiğinde bunların alnının ortasına tak diye vuracak, cezasını verecek.”