Tuzağa düşmemeliyiz…

Tuzağa düşmemeliyiz…

Necdet Buluz

TSK’nın Afrin üzerinden başlattığı “Zeytin Dalı Operasyonu” büyük başarı ile sürüyor. Bu operasyonun en az kayıp vererek tamamlanması için çok dikkatli ve duyarlı hareket edilmesi ve özellikle de sivil halkın zarar görmemesi yönelik alınmış olan önlemleri de önemsiyoruz.

Son durum şöyle:

“Zeytin Dalı harekâtı”nda Afrin kent merkezinin teröristlerden temizlenmesine aşamasına geliniyor. Ancak bu aşamada Mehmetçiği çetin bir mücadele bekliyor. Zira ABD silahlarıyla donatılmış yüzlerce terörist Afrin’e kaydırılmış durumda. Yaşananlar Afrin’de Türkiye’ye büyük bir tuzak kurulduğunu gösteriyor.

Bu tuzağa düşmememiz gerekiyor.

Afrin’e kaydırılan teröristlerin sıradan teröristler olmadığı, ABD tarafından özel eğitilmiş bu militanlar olduğu bilgileri de geliyor. Bunlar arasında PKK’lı gibi giyinmiş ABD askerlerinin de olacağını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Afrin’de de Mehmetçiği böyle büyük bir tuzak bekliyor olabilir.

Askeri yetkililerin tüm bunları göz önünde bulundurarak gerekli önlemleri alacaklarından şüphe yok. Ancak, bu noktada özellikle Amerika’nın oynamakta olduğu oyunu da görmezden gelemeyiz.

Bölge temizliğinden sonra sıra Afrin şehir merkezine gelecek. Burada Mehmetçiği çetin bir mücadele bekliyor, zira terör örgütü PKK’nın uzantısı PYD/YPG, ABD’li yetkililerin de itiraf ettiği gibi Afrin’e terörist yığınağı yapıyor.

Özellikle Afrin kent merkezine önemli ölçüde silah yığınağı yapan PYD/YPG, aynı zamanda kentte hendek ve barikatlar yapıyor, bombalı tuzaklar kuruyor, tıpkı 2015’te Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki il ve ilçe merkezlerinde PKK’nın yaptığı gibi. Asıl düşündürücü husus ise PYD/YPG’nin ABD’den elde ettiği etkili konvansiyonel silahlara sahip olması. Bu silahlar Afrin’de Türkiye’ye karşı kullanılacak. Afrin’in dar sokakları Türkiye’nin sahip olduğu ağır zırhlı araçların hareket etmesi için uygun değil. Bu yüzden hafif zırhlı araçlara sahip polis ve jandarma timlerin görevlendirilmesi ihtimal dâhilinde.

Amerika’nın burada zaman kazanmaya çalıştığını da görmekteyiz.

ABD’nin gözü önünde yüzlerce teröristin Afrin’e kaydırılmasındaki amaç, Türkiye’yi Afrin’de mümkün olduğunca uzun süre oyalamak olduğu anlaşılıyor. Afrin temizliği ne kadar uzun sürerse Münbiç konusu o kadar ötelenmiş olacak. Aynı zamanda ABD Fırat’ın doğusunda PYD/YPG’yi güçlendirmeye devam edecek.

PKK uzantısı terör örgütleriyle ortak olmasına tepki göstererek “Fırat Kalkanı” ve “Zeytin Dalı harekâtlarıyla” gereğini yapan Türkiye’nin önünü kesmek peşinde olan ABD, sadece teröristleri Afrin’e kaydırmakla da yetinmeyebilir, örtülü başka destekler de verebilir.

Şu görüşümüzü rahatlıkla yansıtabiliriz:

Türkiye’yi hedef alan PKK terör örgütüyle bağlantılı gruplarla Suriye’de işbirliği yapmakta hiç tereddüt yaşamayan ve bu işbirliğini ısrarla sürdüren NATO’daki sözde ortağımız ABD’yi dost ve müttefik olarak değil, düşman olarak değerlendirmek ve ona göre tedbir almak gerekiyor.

Hiç kuşkusuz Türkiye de bu konuda önlemlerini alıyor. Deneyimli kadroları Afrin kent merkezindeki operasyonlar için hazır bekletiliyor. Bu konudaki gelişmelere de kısaca bakalım:

Türkiye Polis Özel Harekât (PÖH) ve Jandarma Özel Harekât (JÖH) mensubu en iyi yetişmiş kadrolarını Afrin’in temizliğinde görevlendirmeye hazırlanıyor. Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçeleriyle Diyarbakır Sur’da PKK’lı teröristler temizlenirken büyük kayıpları keskin nişancılar yüzünden vermiştik. Sur’da operasyonlar 103 gün sürmüştü.

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçeleriyle Diyarbakır Sur’da polis ve askerlerimize saldıran ve ölü olarak ele geçirilen PKK’lıların aralarında yabancı uyruklular da çıkmıştı. Türkiye o dönemde sadece PKK ile değil, yurtdışından getirilen yabancı lejyonerlerle de savaşmıştı. Operasyona katılan güvenlik güçleri PKK’nın Diyarbakır Sur ve diğer noktalarda kullandığı yöntemlerin uluslararası güçlerin özel birliklerince öğretilen yöntemler olduğunu belirtmişlerdi.

Görünen şu:

Türkiye haklı olduğu bu operasyonda beklenmedik sıkıntılarla da karşılaşabilir. Sadece Amerika değil, Rusya, İran, Batı ve Suriye’ye de bu noktada tam olarak güvenmemek gerekiyor. Aslında bölgede Amerika ile Rusya güç gösterisi yapıyor. Türkiye ortada kalmamalı.

Son bir not:

PYD ile Şam hükümeti arasında görüşmelerin sürdüğü, PYD’nin Afrin’in yönetimini Esad’a bırakabileceği konuşuluyor. Bu takdirde operasyon Afrin’e girmeden noktalanabilir.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yanıtlamak veya Yönlendirmek için burayı tıklayın