Üç lider Suriye için bir araya geldiler

Rusya lideri Putin, Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la telefon görüşmesi yaptı. Üç lider görüşmesinde Suriye’deki son durumu ve BM’nin ateşkes kararını ele aldı.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de 30 günlük ateşkes çağrısı yapan kararının ardından Rusya, Fransa ve Almanya liderleri telefonda Suriye’yi görüştü.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmenin gündeminde Suriye’de ateşkes vardı. Liderler, ateşkesin uygulanması için ortak çaba sarf edilmesinin önemine vurgu yaptı.

Alman hükümetinden yapılan açıklamaya göre Merkel ve Macron, Putin’den, Doğu Guta’ya yönelik hava saldırılarını ve çatışmaları durdurması için Suriye rejimine azami baskı uygulamasını istedi.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin dün akşam kabul edilen kararı, Suriye’de 30 günlük ateşkes öngörüyor. Doğu Guta’dan gelen haberler, Suriye ordusunun ateşkes kararına rağmen bölgeye saldırılarının sürdüğünü gösteriyor.’de…Kaynak NTV .com