”VERİMLİ GÖRÜŞME”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Dışişleri Bakanı Tillerson arasındaki görüşme sona erdi. Görüşmede, Türkiye’nin beklentileri, Tillerson’a açık bir şekilde iletildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunan ABD Dışışleri Bakanı Rex Tillerson ile görüşmesi sona erdi. Erdoğan’ın Beştepe’de basına kapalı kabulü, saat 19.40’ta başladı ve saat 22.55’te bitti.

Görüşmede, başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel gelişmeler, terörle mücadele meselesi ve ikili ilişkiler ele alındı.

Görüşmede, Türkiye’nin tüm bu konulardaki öncelikleri ve beklentileri ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’a açık bir şekilde iletildi.

3 saat 15 dakika süren görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu.

ABD DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

Tillerson ile birlikte seyahat eden ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, yaptığı açıklamada, “Tillerson ve Erdoğan, ABD-Türkiye ilişkilerini iki tarafın da çıkarına olacak şekilde iyileştirmek için açık ve yapıcı bir görüşme yaptı” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert de, görüşme sürerken yaptığı açıklamada, Tillerson’un en iyi yaptığı şey olan diplomasi için Türkiye’de olduğunu söyleyerek, “Türkiye ile verimli görüşmeler yaptık” diye konuştu.