YPG den ”SİVİL ELBİSE” oyunu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Zeytin Dalı Harekatı’nın hedefindeki YPG’nin, örgüt mensuplarına sivil kıyafetler giydirdiğini bildirdi.

TSK’nın internet sitesinden yayınlanan açıklamada, harekatta yalnızca militanlar ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçlerin hedef alındığı, sivillerin zarar görmemesi için dikkat ve hassasiyet gösterildiği kaydedildi.

Açıklamada, YPG’den alınan yerleşim birimlerinde yaşayanların insani ihtiyaçlarının karşılandığı ifade edilerek “Halkın harekâta olan olumlu yaklaşımı ile Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı sevgisi açıkça görülmektedir. Terör örgütünden temizlenen yerleşim yerlerinde halkın evlerine dönmeye başladıkları da gözlenmektedir” dendi.

‘Kara propaganda yapılıyor’

Açıklamada, eski fotoğraf ve videolar kullanılarak da algı yaratılmaya çalışıldığı anlatıldı: “Terör örgütleri başta olmak üzere bazı kişi ve kurumlar tarafından geçmişte başka yerlerde yaşanmış insan hakları ihlallerine ait fotoğraf ve videolar kullanılarak kara propaganda yapılmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri hakkında gerçek olmayan fotoğraf ve videolar servis edilerek Zeytin Dalı Harekâtı ile ilgili olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Söz konusu bilgi, fotoğraf, video ve haberlerin gerçek dışı, maksatlı ve ulusal/uluslararası kamuoyunu yanıltmak amacıyla yapıldığı her seferinde sabit delillerle kanıtlanmaktadır.”

‘Sivil elbiseler giyiyorlar’

Açıklamaya şöyle devam edildi: “Buna ilaveten Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerinin mensuplarına sivil elbise giydirdiği, eğitimlerini ve terör eylemlerini sivil kıyafetli olarak gerçekleştirmelerini sağladığı bilinmektedir. Bölgeden temin edilen görüntü ve bilgiler de bu hususu teyit etmektedir. Bu çerçevede eli silahlı, terör örgütü sığınak ve korunaklarını kullanan ve askerlerimize ateş ederken etkisiz hale getirilen teröristlerin sivil kabul edilmesi de elbette mümkün değildir.”

YPG ve uluslararası bazı kuruluşlar, TSK’nın Afrin’de sivilleri hedef aldığını öne sürüyor.