YPG, Fırat’ın doğusuna …..

Türkiye ve ABD görüş ayrılıklarını gidermek için birlikte çalışmakta uzlaştı. Varılan mutabakata göre, YPG, FETÖ-Konsolosluk konuları ve PKK ile ilgili 3 ayrı çalışma grubu kuruldu. İlk konuşulacak başlık Menbiç olacak. YPG’nin Fırat’ın doğusuna dönmesi için formüller tartışılacak.

Türkiye ve ABD görüş ayrılıklarını gideremedi ama o konularda birlikte çalışmaya karar verdi.

Türkiye ve ABD dışişleri bakanları görüşmesinden çıkan mutabakata göre 3 çalışma grubu kuruldu. Çalışma grupları, YPG-Suriye, FETÖ-Konsolosluk ve PKK konularında olacak. Gruplarda çalışacak isimler de belirlenmeye başlandı.

Edinilen bilgilere göre, David Cohen başkanlığında daha önce vize krizi için kurulan heyet genişletilecek. Adalet ve İçişleri bakanlığından yetkililerin var olduğu heyete çalışma konularına göre ilgili bürokratlar, askerler, istihbarattan da isimler eklenecek.

İlk toplantının ABD ve Türk bakanların ortak basın toplantısında söylediği gibi mart ayının başında olması bekleniyor.

Suriye ve Menbiç ilk toplantıda konuşulacak ilk başlıklardan. YPG’nin Fırat’ın doğusuna çekilmnesi talebi ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüşmelerde bir kez daha iletildi. Çalışma grubunda formüller konuşulacak.

İlk etapta, 2015te başlayan operasyon esnasında ve sonrasında Menbiç’e giren YPG’lilerin dönüşü görüşmelerde ortaya atılan fikirlerden. Ancak tüm bunlar yapılacak müzakerelerde netleşecek.

Dönüşler için yeniden bir takvim belirlenip belirlenmeyeceği de çalışma grubu toplantılarında görüşülecek.

Türk yetkililer, tüm konularda yapılan temasların ardından bakanların tekrar bir araya geleceği ve siyasi iradenin orada şekilleneceğini belirtti.

ABD Dişişleri Bakanı Tillerson’ın ziyaretinden sonra NTV’ye konuşan Türk yetkililer, “Bazı şeyleri yoluna koyma iradesi var ama hayata geçip geçmeyeceği çalışma gruplarında yapılacak görüşmelere bağlı’ dedi.