Menbiç operasyonu önemli hale geldi…

Menbiç operasyonu önemli

hale geldi…

Necdet Buluz

TSK’nin büyük bir başarı ile Afrin operasyonunu tamamlanmış olması, hiç kuşkusuz terör örgütlerine indirilmiş çok önemli bir darbedir. Gerek YPG, gerekse PKK’nın psikolojik olarak çökmüş olması, sahadaki yenilgisini de getirmiştir.

Burada önemli olan nokta şudur:

Afrin’de şehit vermeden, siviller zarar görmeden kentin ele geçirilmiş olması da bizim açımızdan önemlidir. Burada, silahlanan ve tuzak kuran teröristlerin Afrin kuşatmasından sonra kaçmalarının ardından ortaya çıkan soruya da yanıt arayalım.

Burada yuvalanan teröristler nereye kaçtı?

İstihbarat birimlerince “telef oluruz” mesajları ile canlarını kurtarmaya çalışan teröristlerin Tel Rıfat’a, oradan da Amerika’nın kontrolündeki Menbiç’e geçtikleri tespit edilmiş. Halep yakınlarına kaçanlar da olmuş.

Afrin’i terk edenlerin tümünün kısa zaman içinde Menbiç’te bir araya gelebilecekleri tahmin ediliyor.

Önemli bir tespit de şu:

Afrin’deki teröristlerin kaçmasını isteyen Amerika olmuş olamaz mı? TSK’nin ezici üstünlüğü karşısında kesin yenilgiye uğrayacağı görülen bu terörist grupların daha fazla kırılmasını önlemek için böyle bir davranış içine de girilmiş olabilir.

Bunun anlamı şudur:

Bizi tehdit eden PYD/ PKK terör örgütlerini tamamen imha edebilmek için artık Menbiç operasyonu kaçınılmaz hale gelmiştir.

Peki El Rıfat konusu ne olacak?

El Rıfat’a bugüne kadar savaş uçaklarımız tarafından operasyon düzenlenmedi. Çünkü hava sahasının açılması sürecinde Rusya ile müzakere edilmiş, Rusların askeri üssünün ve rejim güçlerinin bulunduğu Tel Rıfat bombalanmamıştı.

Tel Rıfat’a operasyon düzenlenmeyeceği, ancak terörist geçişlerini önlemek için Tel Rıfat’ın giriş-çıkışına kontrol noktası kurulacağı yetkililerce ifade ediliyor.

Zaten Afrin operasyonunun başlamasıyla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan “Daha sonra sırada Menbiç var. Terörün kökünü kazımak için tüm sınır bölgelerine sıra ile operasyonlar yapılacaktır” demişti.

Ancak, Menbiç konusunda sıkıntılar var.

Daha önce Türkiye ile Amerikalı yetkililer arasında yapılan görüşmelerde, Amerika’nın teröristleri Menbiç’ten çıkarıp, bizim için tehlikeli olmayan bölgelere taşıyacaklarını söylediklerini biliyoruz.

Pentegon’dan son yapılan açıklamalar hiç de verilen sözlerin tutulacağını göstermiyor. Amerikalı yetkililer “Menbiç’ten çıkmayacağız”diyor.

Ard arda yapılan açıklamalar Amerika’nın Menbiç konusunda sözünü tutmayacağını ortaya koyuyor.

Amerika’nın Menbiç’ten çıkmaması demek, orada yerleşmiş bulunan teröristlerin de taşınmayacağını gösteriyor.

Bu gerilimli ortamın diplomatik yollardan çözülmesi gerekiyor.

Bu olmadığı takdirde TSK’nın Menbiç’e operasyon yapması da kaçınılmazdır.

Böyle bir durumda Amerika ile Türkiye’nin bu topraklarda karşı karşıya gelip bir çatışmaya girmesi de kaçınılmaz hale dönüşebilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Afrin’den sonra, bir ayağı Sincar, diğer ayağı ise Menbiç ve Fırat’ın doğusu olan yeni bir strateji ortaya koyduğuna göre bu operasyonlar devam edecek demektir.

Amerika’da şahinlerin iş başına gelmesinden sonra bölgede ne gibi gelişmeler olabileceğini kestirmek zor. Bundan sonraki sürecin çok daha sıkıntılı ve tehlikeli olabileceğini düşünüyoruz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz