TRT’den bazı Sanatçı ve Şarkılara SANSÜR…

Aralarında Nazan Öncel, Nükhet Duru, Onur Akın, Sıla, Bengü, Berkay ve Demet Akalın gibi isimlerin şarkılarının da yer aldığı 208 şarkının TRT’nin yasaklılar listesinde olduğu ortaya çıktı.
TRT Yayın Denetleme ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı yaptığı denetimler sonucu 142 Türkçe, 66 Kürtçe şarkıyı sözleri nedeniyle yayınlamama kararı aldı.

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp’in haberine göre Sayıştay raporundaki tespitlere dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, yasaklanan program ve şarkıların hangileri olduğunu sordu.

TRT Yönetimi tarafından KİT Komisyonu üyelerine verilen yanıtta “Akıl Çıkmazı”, “Dört Duvar Özgürlük” isimli programların ve 142 Türkçe, 66 Kürtçe şarkı sözünün 6112 Sayılı Yasanın 8. Maddesi 1.fıkrası ilgili bentleri çerçevesinde yasaklandığı belirtildi.

2016 yılında TRT tarafından yasaklanan şarkılardan bazıları ve yasaklanma gerekçeleri şöyle:

Mehmet Erdem – Kimse Bilmez: Gül rengi şarap içilmez mi böyle günde

Nükhet Duru – Sarhoşum Ben: Her akşam vokta rakı ve şarap, içtikçe delirir insan olur harap

Bengü – Hodri Meydan: Korkmadım ben intihardan, kim yaşarmış ayrılıkta

Sıla – Afitap: Bilen baksın şu falımıza, kaldık mı hacıya hocaya? (Sıla’nın Engerek ve Müstehcen şarkıları da yasaklı)

Demet Akalın – Ah Ulan Dünya: Gel delirme gel de içme

Berkay – Hep Sonradan: Kederli bir akşam içmişiz, sarhoşuz hepsi bu

Nazan Öncel – Sakin Ol Şampiyon: Arkandan konuşacak mıyım, sövecek mi sayacak mıyım?

KİT Alt Komisyon Üyesi Atilla Sertel, TRT’nin yazılı olarak 8 Şubat 2018’de verdiği yazılı cevapta yasaklı 208 şarkı listesini de gazetecilerle paylaştı.”TRT GÖREVİNİ YAPIYOR”
BOZDAĞ:SANSÜR DEMEK AHLAKSIZLIK
Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “TRT’de bazı sanatçılar ve şarkıların yasaklandığına ilişkin haberler var. Bu karar doğru mu?” sorusu üzerine, bu haberleri yapanların kasıtlı haber yaptıklarını söyledi.

Bazı değerlendirmelerin bulunduğuna işaret eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, şunları kaydetti:

“Mevzuat gereği içinde bazı kavramlar geçen özellikle küfür veya alkol, sigara gibi, onlarla ilgili olanlarla alakalı tedbir almak TRT’nin görevidir. TRT, bugüne kadar bu görevi yaptı. Geçen sene de aynısını yaptı, önceki sene de bir önceki sene de yaptı. Her sene yapıyor bunu. Ama şimdi bunu tabii diğer televizyonların da yapması gerekiyor. TRT’nin her sene yaptığı bir işi sanki ilk defa yapıyormuş gibi kamuoyuna takdim etmek TRT’nin kanunun verdiği görevi yerine getirmesini, kanun dışı yapılmış bir sansürmüş gibi takdim etmek büyük bir ahlaksızlıktır. Bunu yapanları kınıyoruz. TRT görevini yapıyor.”