Türkiye: Sivillere zarar verilmedi

Türk Silahlı Kuvvetleri, sosyal medya hesabından Musul, Halep, Rakka, Doğu Guta ve Afrin’in yapılan harekatlar sonrası fotoğraflarını yayınladı. TSK fotoğraflarla birlikte “Sivil/masum kişiler, çevre, tarihi eserler ve dini/kültürel yapılar Türk Silahlı Kuvvetleri için dokunulmazdır!” mesajını paylaştı.

ABD’den gelen son Afrin açıklamalarına, Dışişleri Bakanlığı’nın ardından bir tepki de Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan geldi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ABD’den gelen son Afrin açıklamasına yanıt verdi.

Bozdağ’ın sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmeler şöyle:

“Son açıklamaları da göstermektedir ki ABD; Zeytin Dalı Harekatı’nın nedenlerini, hedeflerini ve mahiyetini hala ya anlamamış ya da anlamak istememektedir.

Bilinmelidir ki; Zeytin Dalı Harekatı, masum sivillere veya Kürtlere karşı bir harekat değildir; terör örgütlerine karşı bir harekattır; bölgeyi terörden arındırmayı, halkı terörün baskı ve zulmünden kurtarmayı, bölgeye huzur, barış, güven/istikrar getirmeyi hedefleyen bir harekattır.

Zeytin Dalı Harekatı’nın DEAŞ ile mücadeleyi zayıflattığı iddiası, temelsizdir; yalandır.

Zeytin Dalı Harekatında, sivillere zarar verilmemiştir; sivillerin su, gıda, ilaç ve benzeri insani ihtiyaçlara erişimine hiç bir zaman engel olunmamıştır; şu anda da bölgedeki sivil halkın bu anlamda bir sorunu yoktur; sorun oluşmaması için de her tür tedbir alınmıştır.

Türkiye, sivillere zarar vermeden, yerleşim yerlerini yakıp yıkmadan ve bölgede tahribata yol açmadan bir askeri harekatı başarıyla yürütmüştür.

ABD Savunma ve Dışişleri bakanlıklarından gelen Afrin eleştirilerine ilk tepki Dışişleri Bakanlığı’ndan gelmiş, açıklamada Bekir Bozdağ’ın sözleriyle paralel ifadeler yer almıştı.