“Merkez sağ Akşener’de toplandı…”

“Merkez sağ Akşener’de

toplandı…”

Necdet Buluz

İYİ Parti’nin seçimlere girme hakkını kazanmasından sonra siyasette dengeler de büyük ölçüde değişmeye başladı. Şimdi kamuoyu araştırma şirketleri yeni araştırmalar yapmaya yöneldi.

Daha önce konu hakkında yazdığımız bir yazıda özellikle Cumhurbaşkanı seçiminin “bıçak sırtında” olduğunu vurgulamaya çalışmıştık. Son gelişmelerle bu durum daha da kritik bir durum ortaya koyuyor.

Yapılan kamuoyu araştırmalarında İYİ Parti’nin merkez sağda toplanma adresi olarak gösteriliyor. MHP ve AK Parti tabanından oy koparan İYİ Parti’nin diğer irili ufaklı sağdaki partilerden de oy alabileceğine dikkat çekiliyor.

Hemen ekleyelim:

İYİ Parti’nin aynı zamanda CHP tabanından oy aldığı da ifade ediliyor.

Gezici Araştırma Şirketi Genel Müdür Murat Gezici, son yapılan anket çalışmalarını değerlendirirken “Merkez sağ Akşener’de toplandı” diyor. “2007- 2009 sürecinde merkez sağ oylar AK Parti-CHP ve MHP arasında paylaşıldı. Emaneten giden bu oyların İYİ Parti’ye geldiği görülüyor. AK Parti’nin yüzde 15-17 arasında sadık olmayan, kendini AKP’ye ait hissetmeyen seçmeni var. Bunların kopma ihtimali yüksek” diye de ekliyor.

Şimdi Gezici’nin son çalışmalarının değerlendirildiği anket sonuçlarına birlikte göz atalım:

Gezici Araştırma Şirketi son anketinde, vatandaşın nabzını ölçtü. İlk turda yüzde 50’yi geçen Cumhurbaşkanı adayı yok. Seçmenin yüzde 72’si yarışın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener arasında geçeceğine inanıyor.

Gezici Araştırma şirketi, 14-15 Nisan tarihleri arasında 21 ilde 3 bin 864 kişiyle görüşerek siyasi durum anketi yaptı.

“Size göre Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?” sorusuna verilen cevaplar şöyle:

Ekonomik sorunlar (yüzde 48.6), PKK terörü (yüzde 38.8), işsizlik (yüzde 36.7), FETÖ terörü (Yüzde 24.7), eğitim sorunu (yüzde 20), Suriyeliler (yüzde 17.7), yolsuzluk (yüzde 12.1).

Dikkat, ekonomi ön plana çıkıyor. Eğer seçimlere kadar ekonomide bir düzelme görülmezse bu durum sandıklara mutlak şekilde yansıyacak gibi görünüyor.

Olası Cumhurbaşkanı adaylarından kimi destekleyecekleri so­rulduğunda şöyle bir dağılım oluyor:

Tayyip Erdoğan 43.5, Meral Akşener 18.6, Ahmet Türk 11.1, Kemal Kılıçdaroğlu 9.7, İlker Başbuğ 9.5, Abdullah Gül 5.3, Temel Karamollaoğlu 1.5, İlhan Kesici 0.5, Yılmaz Büyükerşen 0.4.

İkinci tura kalması halinde Erdoğan-Akşener yarışında tablo Erdoğan 45.6 Akşener 41.8, kararsız 12.6 şeklinde. Aynı yarış Abdullah Gül ile Er­doğan arasında olunca Erdoğan 42.8, Gül 23.5 ve kararsız 33.7 çıkıyor. Gül-Erdoğan yarışında Erdoğan’ın oyu düşerken, kararsızlar artıyor.

Böyle bir tabloda kararsızların dağılımı ve tercihleri Cumhurbaşkanın kim olacağını belirginleştirecektir.

Seçimde hangi partiye oy vereceksiniz sorusuna AKP (45.8), CHP (19.7), MHP (7), İYİ Parti (16.3), HDP (9.7), SP (0.8) cevabı verildi. Cumhur ittifakında AKP-MHP oyları yüzde 49.9, CHP 18.9, İYİ Parti 17.8, HDP 10.5 oluyor. ‘Merkez sağ’ ittifakı oluşturulursa tablo şöyle değişiyor: AKP-MHP 48.2, İYİ Parti-SP-DP-ANAP 23.4, CHP 18.9, HDP 9.5.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Gezici Araştırma Şirketi sahibi Murat Gezici, şunları dile getiriyor:

“Ekmeleddin İhsanoğlu aday gösterilince yüzde 26 seçmen sandığa gitmedi, bu seçmenin yüzde 78’i CHP’li idi. Buna benzer hata olursa sandığa gitmeme oranı yüzde 22’yi bulabilir. CHP en güçlü, kuvvetli adayını göstermeli. Öz CHP’li birini aday yapmalı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisi veya İlker Başbuğ profilindeki bir aday sandığa katılımı artırır, seçimlerin ikinci tura kalmasını garantiler. Saadet Partisi’nin oyu yüzde 1-2 olmasına rağmen Temel Karamollaoğlu’ndan dolayı etkin hale geldi. AK Parti içindeki yüzde 7-9’luk seçmen kitlesini düşünmeye itiyor. SP, İYİ Parti ve DP birlikte hareket ederse AK Parti’den yüzde 5 puan gelebilir. Barajı geçemediği için SP’ye bu oylar gelmiyor.”

Bu noktada Saadet Partisi (SP)’nin de iktidar partisi AK Parti’den önemli ölçüde oy koparabileceği görülüyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz