İYİ Parti, rüştünü ispatlayacak…

İYİ Parti, rüştünü

ispatlayacak…

Necdet SİVASLI

Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlere en iddialı girecek olan partilerden biri de İYİ Parti olarak öne çıkıyor. Genel seçimde beklentilerin üzerinde oy alan partinin yerel seçimlerde daha iyi bir çalışma ile belirlenen noktaya oturabileceği söyleniyor. Bu nedenle parti yönetiminde çok yoğun bir çalışma sürdürülüyor.

Kafalardaki soru şu:

AK Parti ile MHP yerel seçimde de ittifak yapmak için bir dizi çalışma ve görüşme yapıyor. İYİ Parti ile CHP genel seçimde olduğu gibi yerelde de ittifak yapacak mı?

Parti ilgililerinin ortak görüşünü hemen yansıtalım. Bu açıklamalar aynı zamanda İYİ Parti’nin rüştünü ispat etmesi açından da önem taşıyor.

“Hiçbir siyasi parti ile kurumsal bazda ittifak yapmayı düşünmüyoruz. İttifakı seçmen kendi yöresinde yapıyor, genel merkezin ittifak görüşmesi yapması seçmen bazında sağlıklı sonuç vermez. Çünkü yerel seçimlerin dinamikleri çok farklı. Biz seçimlerde kendi adayımızı çıkaracağız.”

Partinin bazı bölgelerde ağırlığı var. Son yapılan anketlerden çıkan sonuçların bir değerlendirmesini yapan Abdulkadir Selvi’nin konu ile ilgili yazısında İYİ Parti’nin bazı bölgelerdeki durumuna göz atalım:

“İYİ Parti, Burdur’da ikinci; Çanakkale, Edirne, Eskişehir, Giresun, Kırklareli, Muğla, Sinop, Yalova, Tekirdağ ve Antalya’da üçüncü; Kocaeli, Hatay ve Zonguldak’ta dördüncü parti durumunda. Yerel seçimlerde kıran kırana bir mücadeleye sahne olacak İstanbul’da yüzde 8.3’le dördüncü parti konumunda; ancak Bakırköy, Bayrampaşa, Büyükçekmece, Çatalca ve Şile’de yüzde 10’un üzerinde. Ankara’da yüzde 1.1’le MHP’nin ardından dördüncü olan İYİ Parti, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam, Nallıhan, Şereflikoçhisar, Sincan ve Yenimahalle’de yüzde 10’un üzerinde. İzmir’de HDP’nin ardından 10,9’la dördüncü olan İYİ Parti, Bayındır, Bergama, Beydağ, Bornova, Çeşme, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karaburun ve Karşıyaka ilçelerinde ise üçüncü parti.”

Seçimler yaklaştıkça bu rakamlarda önemli değişiklikler görülebilir. Adayların da önemli rol oynayabileceğini gözlerden uzak tutmamak gerekiyor. İYİ Parti’nin aday belirlenmesinde çok farklı bir yol izleyeceği ve çok sürpriz bazı isimlerle de temasların sürdürüldüğünün de altını çizelim.

İYİ Parti kurmaylarından Ümit Özdağ, 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendiren bir açıklamasında şunları söylemişti:

“CHP ile yaptığımız ittifak partimize zarar vermiştir. Kimliğimizi korumak ve rüştümüzü ispat etmek için sahadaki varlığımızı görmemiz gerekiyor. İYİ Parti, merkez sağda siyaset yapan milliyetçi-muhafazakâr ve demokrat bir çizgiye hitap ediyor. Bu duruşumuzu hiçbir zaman bozmamamız gerekmektedir.”

İYİ Parti’de bir başka hesap daha var:

MHP çizgisinin dışına taşılacak. MHP’nin devamı gibi bir algının oluşmasının önüne geçilecek. Bunun için de yerel seçimlere daha sıkı ve bilinçli bir hazırlık içine girilecek.

İYİ Parti’nin tabanda ve tavanda yaptırdığı bir araştırmada da CHP ile yerel seçimde ittifaka sıcak bakılmadığı sonucunun ortaya çıktığı ifade ediliyor.

Partinin bazı bölgelerde AK Parti’ye önemli ölçüde darbe indirebileceği de belirtiliyor. İYİ Parti’nin merkez sağda bir parti oluşu, CHP ile de ittifaka girmemesi halinde AK Parti önünde çok büyük bir engel olarak çıkabileceğine dikkat çekiliyor.

Hatta bazı siyasi analistler “AK Parti’nin rahatlıkla alabileceği bazı belediyeler İYİ Parti’nin sahadaki başarısı ile sekteye uğrayabilir. İYİ Parti yerel seçimlerde en çok dikkati çekecek ve çok konuşulacak bir parti konumuna gelebilir” yorumunu yapıyor.

Bizim görüşümüz:

Yerel seçimler kıran kırana geçecek. Yaşanan ekonomik tablonun AK Parti’ye olan güveni sarstığı ve yerel seçimlerde bu nedenle AK Parti’nin yara alabileceği de konuşuluyor.

İYİ Parti, genel seçimde MHP’nin güçlü olduğu bazı yerlerde başarılı olmuştu. Şimdi bu başarıyı yerelde de katlayarak sürdürmenin hesapları yapılıyor. Hatta yerel seçimlerden MHP’nin üzerinde bir başarı ile çıkılmasının çok anlamlı olabileceği de ifade ediliyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz