”Bir günlük gecikmeye dahi tahammülümüz yok.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD’nin YPG’yi Menbiç’ten çıkarma sözü verdiğini hatırlatarak, “Temizlediniz temizlediniz… Çıkarmadığınız takdirde biz Münbiç’e de gireceğiz. Tek günlük gecikmeye tahammülümüz yok” dedi.

Suriye’de YPG’nin ABD askerlerinin desteğinde kontrol ettiği bölgelere yönelik operasyonun birkaç gün içinde başlayacağını dün açıklayan Erdoğan, İstanbul’daki Yargı Konferansı’nda yaptığı konuşmada da konuyu işlemeye devam etti.

Irak’a yönelik operasyonun Sincar ve Karacak bölgesine yönelik olarak dün akşam başladığını belirten Erdoğan şöyle konuştu: “Durduk mu? Yok. Bunun gerisi gelecektir. Çünkü oradan bize bir tehdit varsa ki var; bu tehdidin cevabı da anında verilecektir. Bu terör örgütlerini yok edecekler. Onlar etmiyorsa biz yok edeceğiz.”

Fırat’ın batısında bulunan Menbiç’in YPG’lilerden arındırma gerekçesiyle TKS ve ABD ordusunun aylardır birlikte yürüttüğü ancak sonuçlanmayan çalışmalara da gönderme yapan cumharbaşkanı şunları söyledi: “Münbiç yüzde 85-90 Arapların yaşadığı bir yerdir. Ama orayı tamamen o terör örgütlerine vermiş durumdalar. Onlardan orayı boşaltacağız dediler. Göndermediler. Şimdi de diyoruz ki, temizlediniz temizlediniz… Çıkarmadığınız takdirde biz Münbiç’e de gireceğiz. Açık konuşuyorum. Türkiye, Fırat’ın doğusundaki terör bataklığına müdahale konusunda yeteri kadar zaman kaybetmiştir. Bundan sonrası için tek bir günlük gecikmeye dahi tahammülümüz yoktur.”